• Anasayfa
  • Otomobil
  • Yamaha'nın 'Su'dan Destek Alarak Çalışan Motosiklet Projesi

Yamaha, Zinciri Olmayan ve 'Su'dan Destek Alan Bir Motosiklet Üzerinde Çalışıyor

37
6
2
1
1
Yamaha'nın üzerinde çalıştığı açığa çıkan bir motosiklet projesi, günümüz motosikletlerini bambaşka bir noktaya taşıyacak gibi görünüyor. Motosikletlerin zincir ya da kayış gibi güç aktarma organlarını kaldıran tasarım, bunun yerine sıvı tahrik sistemi kullanıyor. Bu sistem, bazı avantaj ve dezavantajlara sahip.

Motosiklet sektörünün önemli temsilcilerinden bir tanesi olan Yamaha, ilginç bir proje üzerinde çalışıyor gibi görünüyor. Bu proje, temelinde suya ihtiyaç duyan bir motosiklet tasarımını temsil ediyor. Bu tür bir proje gerçek olur mu bilinmez ancak motosiklet hayranlarının suyla çalışan bir motosiklet fikrini fazlasıyla beğeneceklerinden eminiz.

Yamaha'nın söz konusu projesi, ilk kez 2016 yılında ortaya çıkmış. Şirket, o dönemlerde bu projeyi sadece teorik bir tez olarak hazırlamış. Fakat ortaya çıkan bilgiler ve Yamaha'nın proje üzerindeki düşünceleri, bugüne kadar alıştığımız motosiklet tasarımını bambaşka bir noktaya getiriyor. Dilerseniz hemen, Yamaha'nın projesine ve diğer detaylara yakından bakalım.

İşte Yamaha'nın oluşturduğu konsept tasarım

Yamaha

Yamaha'nın oluşturduğu konsept için suyla çalışıyor ya da su motoruna sahip olan bir ürün demek pek de doğru değil. Çünkü oluşturulan konsept tasarım, arka tekere güç sağlayan zincir, kayış ya da şaft tahrikini değiştiriyor. Bu değişim, su basıncından faydalanan bir hidrolik sistem içerdiği için de motosiklet, suyla çalışıyor gibi düşünülüyor. Bu projenin tamamen suyla çalışan değil, su pompasına ihtiyaç duyan bir motosiklet olduğunu ifade edebiliriz.

Yamaha'nın konsept motosiklet tasarımında kullanılan ve suyun pompalanmasını sağlayan şey, aslında motosikletin motorunu temsil ediyor. Buraya kadar anlattıklarımız şu an için mantıksız gibi görünse de aslında geçmiş dönemlerde ortaya konan iki proje, su kaynaklı tahrik sisteminin nasıl olabileceğini gözler önüne seriyor. Dilerseniz hemen, su kaynaklı tahrik sistemleriyle ilgili projelere yakından bakalım.

Yamaha

2018 yılında, Avustralya'da sahip olduğu 6 tekerden çekişe sahip olan bir arazi aracı tanıtıldı. Bu araç, Ferox Azaris olarak isimlendiriliyordu ve gerçekten de alışılmış arazi araçlarından farklıydı. Çünkü geliştirici ekip, bu aracı tekerlek içi sıvı tahrik sistemini sergilemek için tasarlamıştı. Şirketin iddiasına göre araçta kullanılan motor, tam yüzde 98 verimle çalışıyordu. Bu da gaza dokunulduğu anda tepki ve yüksek güç anlamına geliyordu.

6 tekerlekte de çekişe sahip olan arazi aracı

Ferox Azaris

Ferox Azaris'in sahip olduğu tahrik sistemi, araca olağanüstü seviyede esneklik kazandırıyor. Ayrıca bu tür bir tahrik sistemi, aracı ciddi anlamda hafifletiyor. Bu da bir kullanıcı için ekstra performans sağlıyor. İşte Yamaha da tüm bu detaylardan etkilenerek bu tür bir tahrik sistemini geliştirmeye çalışıyor gibi görünüyor.

Sıvı tahrik sistemleri, Ferox Azaris'in yanı sıra bir mucit olan Ian Drysdale tarafından kullanılmıştı. Benzersiz bir motosiklet tasarımı oluşturan Drysdale, bu motosiklette 2x2x2 çekiş sistemi kullanmıştı. Motosiklet hem ön hem arka tekerlere güç sunarken direksiyon ile de ön ve arka tekerler kontrol edilebiliyordu. Görünüşe göre Drysdale'in tasarımı da Yamaha'yı fazlasıyla etkilemiş durumda.

Motosiklet

Yamaha'nın sıvı tahrik sistemli motosiklet projesi, her iki tekere de güç sunmanın yanı sıra başka avantajlara da sahip. Örneğin bu tür bir motosiklet, geleneksel motosikletlerden daha şık bir tasarıma sahip olacak. Çünkü bu motosiklette yağlı zincirlere yer verilmeyecek. Ayrıca bir elektrik motoru ya da farklı bir yanmaya sahip olan motor, bu tür bir motosiklete hayat verecek.

Sıvı tahrik sistemli motosikletler, avantajlarının yanı sıra bazı dezavantajlara da sahip. Örneğin sıvı tahrik sistemleri biraz sarsıntılı yapılar ve sızdırmazlığı da tam anlamıyla sağlanabilmiş durumda değil. Ayrıca bu tür bir sistemin bir motosiklette gerçekten de kullanılıp kullanılmayabileceği de şu an için bilinmiyor.

Yamaha

Yamaha'nın sıvı tahrik sistemine sahip olan bir motosiklet tasarlayıp tasarlayamayacağı şu an için belirsizliğini koruyor. Aslına bakacak olursak Azaris'in geliştiricisi Ferox da uzunca bir süredir sessizliğini koruyor. Yani şirket, bazı sorunların üstesinden gelip Azaris'i bir ürün haline getirememiş olabilir. Eğer durum böyle ise Yamaha'nın çılgın projesinin kağıt üzerinde kalmaya devam edeceğini söyleyebiliriz.

Kaynak : https://newatlas.com/motorcycles/yamaha-h20-xt-revival-maxime-lefebvre/
37
6
2
1
1
Emoji İle Tepki Ver
37
6
2
1
1