İş Görüşmeleriniz Sürekli Sonuçsuz Kalıyorsa Nedeni Yapay Zeka Olabilir: İşte Bazılarımızı Teknoloji Düşmanına Dönüştürebilecek Araştırma Sonuçları

5
1
0
0
0
Yapay zekanın işe alım süreçlerini etkilediği açıklandı. Yapılan açıklamalara göre işverenler, işe alacakları kişiyi seçerken daha titiz davranmaya başladılar.

Yavaş yavaş hayatımızın her yerine entegre olmaya başlayan yapay zeka, iş dünyasını da etkiledi. Bugün ChatGPT gibi yapay zeka botları ile oluşturulan CV'lerin sayısı hiç de az değil. Ayrıca iş arayanlar, yapay zekadan faydalanarak işverenleri etkilemeye de çalışıyorlar. İşte tüm bunlar, yapay zekanın işe alım süreçlerini değiştireceğini gösteriyor.

İngiltere'de insanların iş bulmasına aracılık eden bir şirkette çalışan Adam Nicoll, yapay zekanın işe alım süreçlerini değiştirme süreci ile ilgili konuştu. BBC'ye konuşan Nicoll, bir CV'nin veya başvuru mektubunun yapay zeka tarafından yazıldığının anında anlaşıldığını, çünkü saniyeler içerisinde oluşturulan içeriklerde başvuranın kişiliği ile ilgili hiçbir detaya yer verilmediğini ifade etti. Yani yapay zekadaki nesnellik, bu işin uzmanları tarafından kolaylıkla anlaşılıyor.

Bir işe girmek zorlaşacak!

Yapay zeka

Adam Nicoll tarafından yapılan açıklamalara göre bir işe başvuranlar için ilk değerlendirme, sosyal medya üzerinden yapılmaya başladı. Evet yanlış duymuyorsunuz; Instagram ve LinkedIn hesaplarınız, iş başvurusu yaptığınız şirketlerin İK birimleri tarafından titizlikle inceleniyor. Bu sayede kişiliğinizle ilgili bilgi edinilmiş oluyor. Ancak işe alım süreci için tek etken elbette sosyal medya hesapları değil.

Yapılan açıklamaya göre işverenler, yapay zekanın etkisi nedeniyle işe alım süreçlerinde teknolojik olmayan değerlendirme yöntemlerine yönelmeye başladılar. Bu bağlamda; adayın somut niteliklerinden ziyade soyut düşünce yetenekleri öne çıktı. Yüz yüze mülakatlar da yine yapay zeka nedeniyle işverenlerin tercihi olmaya başlamış durumda. Tüm bunlar, yapay zeka nedeniyle işe girmenin her zamankinden çok daha zor bir hale geldiğinin açık bir göstergesi.

Kaynak : https://www.bbc.com/turkce/articles/cd1r32x7dedo
5
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
5
1
0
0
0