• Anasayfa
  • İnternet
  • iPhone Kullanıcıları İçin Daha Ucuz YouTube Premium Taktiği

iPhone Kullanıcıları, YouTube Premium’a Nasıl Daha Ucuza Abone Olur?

35
13
6
1
0
YouTube Premium, 16 Temmuz 2019 itibariyle Türkiye’de hizmet vermeye başladı. Tam 3 aylık deneme sürümü ücretsiz olan servise, Spotify rakibi YouTube Music de dahil. Ancak iOS ve Android arasında bireysel pakette 5 TL, aile paketinde 9TL fiyat farkı bulunuyor. Peki iOS kullanıcıları YouTube Premium’a nasıl Android fiyatıyla sahip olur?

YouTube Premium, 16 Temmuz 2019 itibariyle Türkiye’de hizmet vermeye başladı. Tam 3 aylık deneme sürümü ücretsiz olan servise, Spotify rakibi YouTube Music de dahil. Ancak iOS ve Android arasında bireysel pakette 7 TL, aile paketinde 9TL fiyat farkı bulunuyor. Peki iOS kullanıcıları YouTube Premium’a nasıl Android fiyatıyla sahip olur?

Apple’ın uygulama geliştiricilerine sunduğu ücretli üyeliklerdeki ödeme modeli, iOS uygulamalarının daha yüksek fiyatlı olmasına sebep oluyor. En büyük rakibi Google da aslında iOS işletim sistemi için geliştiricilik yapan şirketlerden birisi konumunda. Nitekim Google’ın işletim sistemi Android, daha uygun fiyatlı kesintiler ve ödeme planlarıyla, daha ucuz ücretli uygulamalar sunuyor.

youtube premium

Türkiye’de ilk 3 ay ücretsiz kampanyasıyla hizmete açılan YouTube Premium’da da bu farkı görmek mümkün. Ayrıca YouTube Premium fiyatı ve özellikleri için buraya tıklayabilirsiniz.

iOS ve Android İçin YouTube Premium fiyat farkları şöyle:

  • YouTube Premium Android Bireysel Paket ücreti: 16,99 TL 
  • YouTube Premium iOS Bireysel Paket ücreti 21,99 TL

Fiyat farkı: Android 5 TL daha ucuz

  • YouTube Premium Android Aile Paket ücreti: 24,99 TL 
  • YouTube Premium iOS Aile Paket ücreti: 34,99 TL

Fiyat farkı: Android 10 TL daha ucuz

  • YouTube Music Android Bireysel Paket ücreti: 13,99 TL
  • YouTube Music iOS Bireysel Paket ücreti: 17,99 TL

Fiyat farkı: Android 4 TL daha ucuz

  • YouTube Music Android Aile Paket ücreti: 20,99 TL
  • YouTube Music iOS Aile Paket ücreti: 26,99 TL

Fiyat farkı: Android 6 TL daha ucuz

YouTube Premium iOS için neden daha pahalı?

En başta da söylediğimi gibi bu fiyat farklarının nedeni Google ya da YouTube cephesi değil. Apple’ın geliştiricilere yönelik düzenlediği ücretli uygulama standartları, genel olarak iOS uygulamalarının daha pahalı olmasına neden oluyor. Hatta bazı geliştiriciler Android’de ücretsiz uygulama sunarken, aynı uygulamayı sırf kazanç şekli değiştiği için iOS’a ücretli olarak sunuyor. 

Google, elbette Apple kaynaklı bir sıkıntıldan dolayı oluşan fiyat farkını iOS kullanıcılarına hissettirmek istemiyor. Diğer taraftan Android zaten Google’a ait olduğu için hizmeti daha stabil ücretlerle sunabiliyor. Ayrıca Google, iOS kullanıcılarının YouTube Premium’u Android fiyatına satın almaları için büyük bir çakallık yapıyor.

iPhone ya da iPad kullanıcıları, YouTube Premium’a nasıl daha ucuza abone olur?

Normal şartlarda YouTube Premium hesabınızı, YouTube uygulamasını açıp sol üsttek profil simgesine dokuduktan sonra “Ücretli Üyelikler” bölümünden yapabilirsiniz. Ancak iOS uygulaması içerisinde bu işlemi gerçekleştirirseniz, Apple’ın politikalarına göre daha yüksek ücretler ödeyeceksiniz. 

Bu sorunu aşmak için iPhone ya da iPad’inizde Google Chrome tarayıcıyı yükleyip, YouTube.com adresine giderek Google hesabınızla giriş yapın. Ardından tıpkı mobil uygulamada olduğu gibi “Ücretli Üyelikler” bölümüne gelin. Göreceğiniz üzere fiyatlar burada Android ve tarayıcı fiyatları olacak. Dilerseniz 3 aylık ücretsiz bireysel ya da aile paketi üyeliğinizi, Android fiyatlarıyla başlatabilirsiniz. İşlemlerin sonunda YouTube iOS uygulamasına döndüğünüzde, yukarıdaki logonun yanında “Premium” yazdığını göreceksiniz.

Google’ın iOS kullanıcılarını YouTube Premium’dan soğutmamak adına, Apple’ın açıklarını değerlendirdiğini düşünüyoruz. Bu nedenle anlattığımız şekilde oluşturduğunuz üyeliklerin fiyatında artış imkansız görünüyor. 

YouTube Premium’un özellikleri, takip etmeniz gereken özel içerik kanalları, YouTube Music ve daha pek çok şey hakkında detayları aktarmaya devam edeceğiz.

35
13
6
1
0
Emoji İle Tepki Ver
35
13
6
1
0