Apple, iPhone 15 Pro'da Ses Tuşlarını Kaldırmaktan Vazgeçti (İstemeye İstemeye)

6
1
0
0
0
Apple analisti Ming-Chi Kuo, iPhone 15 Pro'da fiziksel tuş bulunmaya devam edeceğini söyledi. Deneyimli analist, geçmişte Apple'ın bundan vazgeçtiğini ve iPhone 7'de ana ekran tuşunda bulunan teknolojiye geçiş yapacağını söylüyordu.

ABD merkezli teknoloji devi Apple, bir süredir yaklaşmakta olan iPhone 15 ailesi ile gündemde. İddialar kazanı kaynamaya devam ederken, Apple'ın bu seride "yeni" bir teknolojiye geçiş yapacağı söyleniyordu. İddialara göre iPhone 15 Pro, fiziksel olarak butonlar içermeyecekti. Marka bunun yerine iPhone 7 ve 8'in ana ekran tuşunda gördüğümüz dokunma hissi uyandıran 'taptic' teknolojisi kullanacaktı. Bunu söyleyen isimlerden bir tanesi de deneyimli Apple analistlerinden Ming-Chi Kuo'ydu.

Ancak Kuo, kendini yalanlayan yeni bir açıklama yaptı. Apple analistine göre iPhone 15 Pro ile iPhone 15 Pro Max, tıpkı iPhone 14 ailesindeki gibi fiziksel tuşlara sahip olacak. Peki Apple, neden böyle bir karar verdi?

Fiziksel tuşlara dönüşün nedeni muhtemel tedarik sorunları

iPhone 15 PRo

Ming-Chi Kuo'nun yaptığı açıklamaya göre Apple, tedarik sorunlarının üstesinden gelemediği için vazgeçmek zorunda kaldı. İşin ilginç yanı, Hong Kong merkezli bir yatırım şirketinden Jeff Pu ve Shelly Chou isimli iki analist de benzer bir görüş içerisinde. 

Apple'ın gerçek buton hissini yaşatabilmesi için Taptic Engine olarak isimlendirilen bir parça kullanması gerekiyor. Bu parçanın önemli iki tedarikçisi olarak bilinen Cirrus Logic ve AAC Technologies, Ming-Chi Kuo'ya göre siparişleri yetiştirebilecek pozisyonda değil. Ancak deneyimli Apple analisti, Apple'ın kesin karar için hala biraz daha zamanı olduğunu söylüyor. Yani Apple, ilerleyen günlerde yine bu mesele ile haberlerimize konuk olabilir.

Kaynak : https://www.macrumors.com/2023/04/11/kuo-iphone-15-pro-no-solid-state-buttons-after-all/
6
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
6
1
0
0
0