Apple, Öve Öve Bitiremediği ‘Kelebek Klavye’ Nedeniyle Kullanıcılara 50 Milyon Dolar Ödeyecek

22
6
2
1
1
Apple, 2015 ila 2019 yılında sattığı MacBook, MacBook Air ve MacBook Pro'lar için müşterilerine geri ödeme yapacak. 50 milyon dolara ulaşacak geri ödemenin nedeni ise Apple'ın o yıllarda kullandığı kelebek klavye tasarımı.

ABD merkezli teknoloji devi Apple, 2015 yılında piyasaya sürdüğü bazı MacBook modellerinde yeni bir klavye tasarımına geçiş yapmıştı. "Kelebek" olarak isimlendirilen bu tasarım, tuş kalınlığını yüzde 40 oranında düşürüyordu. Bu durum, Apple için bir devrimdi ancak gerçek kullanım, durumun pek de böyle olmadığını gözler önüne serdi. Zira müşteriler, bu klavye tasarımından memnun değillerdi. Çünkü tuşlar yapışıyor, ayrıca tozdan bile etkileniyordu.

Şimdiyse bu konuyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Apple, ABD'de açılan toplu davadan kurtulmak için 50 milyon dolar ödeme yapmayı kabul etti. Eğer Apple'ın anlaşma teklifi onaylanırsa, davada dahil olan tüketiciler değişen oranlarda geri ödeme alacaklar. Bu bağlamda; birden çok kez klavyesini değiştiren tüketicilere 395 dolara kadar, yalnızca bir kez klavyeyi değiştirenlere 125 dolara kadar, tuş değiştiren müşterilere ise 50 dolara kadar ödeme yapılacak.

Klavye tasarımının arıza yapma olasılığı, önceki modellerin iki katıydı

Apple klavye

Apple'ın sorunlu klavyeleri, tüketicilerin gündemi haline gelmiş ve yıllar boyunca konuyla ilgili araştırmalar yapılmıştı. Buna göre; kelebek klavye tasarımının ilk iki yıl içerisinde arıza yapma olasılığı, geleneksel makas klavye tasarımının arıza yapma olasılığının iki katıydı. Bunun farkında olan şirket, o yıllarda ücretsiz servis programı başlatmış olsa da tüketici şikayetlerinden kurtulamamıştı. O yıllarda alınan karar, şirkete şimdi 50 milyon dolara mal olmuş oldu. Peki bu geri ödeme programına kimler dahil olacak?

Apple'ın anlaşma teklifine göre 2015-2019 yılları arasında MacBook, MacBook Air ve MacBook Pro satın alan tüketiciler, geri ödeme programına dahil edilecekler. Ancak dünya genelindeki tüm müşteriler, bu anlaşmanın bir parçası değil. Eğer o yıllarda ABD'de bulunduysanız ve az önce bahsettiğimiz modellerden bir tanesini Kalifornia, Florida, Illinois, Michigan, New Jersey, New York veya Washington'da satın aldıysanız, siz de geri ödeme alabilirsiniz.

Kaynak : https://techcrunch.com/2022/07/19/apple-agrees-to-pay-50m-to-settle-lawsuit-over-flawed-keyboards-on-older-macbooks/
22
6
2
1
1
Emoji İle Tepki Ver
22
6
2
1
1