Apple, Nesnelerin İnterneti İçin SiriOS Geliştiriyor

22
2
2
0
0
WacthOS ve iPadOS ile cihazlarını çok daha stabil hale getirmeyi planlayan Apple, bu kararında ısrarlı gibi görünüyor. Şirket, gelecekte neredeyse herkes tarafından kullanılacağı düşünülen IoT için SiriOS'u geliştiriyor.

Apple’ın çok fazla bilinmeyen ve Amazon ile Google’ın ürünleriyle kıyaslayınca pek de başarılı sayılamayacak bir ürünü bulunuyor: HomePod. Farklı bir iOS sürümüyle çalışan bu akıllı hoparlör için Apple’ın farklı bir planı var gibi görünüyor. Saatleri için watchOS, iPad Pro için iPadOS işletim sistemleri çıkaran Apple’ın WWDC 2020’de SiriOS’u duyurması bekleniyor. Şirketin çıkaracağı bu işletim sistemi hem HomePod hem de genel olarak nesnelerin interneti (IoT) için tasarlanmış olacak.

Aslında adından da anlaşılabileceği gibi sesli komutlar üzerine konumlandırılacak olan yeni işletim sistemi, ayrıca yapay zekâ ve makine öğrenmenin karşımı bir sistemi kullanacak.

SiriOS

SiriOS da dahil olmak üzere yeni sistemler, insanlarla eşit seviyede bir anlama kapasitesine sahip olacak. Bunun için de bir dizi derin ağ kullanacak. Bu, yeni sistemler sadece bağlamı anlamasının yanı sıra çok daha doğal, ikna edici ve verimli bir iletişim şekli sunacaklar.

Bir yatırım şirketi olan Mangrove’un analiz raporuna göre “uzmanlar Apple’ın SiriOS’u WWDC 2020’deki geliştiriciler toplantısında açıklamasını bekliyor. Böylece inovasyon ve adaptasyon hızlanacak.” Voicebot.ai’dan Brett Kinsella da SiriOS’un, Amazon ve Google’ın sesli asistanlarında gerçekleştirdiği bazı süreçlere sahip olacağını söyledi.

SiriOS gibi sadece nesnelerin interneti üzerine yoğunlaşan bir işletim sistemiyle birlikte Apple, ürün kategorisini geliştirmeye daha fazla odaklanabilecek. Bazı analistler, bu pazarın 2020’de 50 milyar bağlı cihaza sahip olacağını tahmin ediyor ki Apple’ın bu pastadan pay almak istemesi oldukça doğal.

Kaynak : https://www.gizchina.com/2019/07/20/sirios-could-be-apples-new-iot-operating-system/
22
2
2
0
0
Emoji İle Tepki Ver
22
2
2
0
0