• Anasayfa
  • Yaşam
  • Bilim Kurulu Üyesi: Okulları Açmak Sağlık Açısından Riskli

Bilim Kurulu Üyesi: “Eskisi Gibi Okulları Açmak Sağlık Açısından Risk Taşıyor”

122
22
13
7
4
Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü, okulların açılması, gelecek kısıtlamalar ve toplu taşımanın tehlikesiyle ilgili bazı önemli açıklamalarda bulundu. Özlü, okulların eskisi gibi açılmasının koronavirüs bulaşı riskini önemli ölçüde artıracağını söyledi.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, okulların açılmasıyla ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu. Eskisi gibi okulların açılmasının sağlık açısından ciddi risk taşıdığını söyleyen Özlü, Türkiye’de tekrar çeşitli kısıtlamaların gelmesiyle ilgili de merak edilen sorulara yanıt verdi. 

Bilim Kurulu Üyesi Özlü, “Pandemi hız kesmedi. 300 binlere yakın yeni olgu çıkıyor dünyada. Güvenli bir noktada olmadığımız aşikar.” dedi. En iyilerden olan Avrupa’da da son dönemde yeniden sayıların arttığını belirten Özlü, “Türkiye’de de vaka sayıları arttı, artıyor. Bayramın etkisini göreceğimiz, nümüzdeki günlerde bu sayının daha da artmasını bekliyorum ben. Tehlike aynen devam ediyor.” dedi. 

“Önümüzde okulların açılma dönemi var”

Milyonlarca öğrenciyi ve bu öğrencilerin ailesini yakından ilgilendiren okulların açılma durumuyla da ilgili açıklama yapan Özlü, üniversiteler de dahil edildiğinde yaklaşık 26 milyon gencin okula gideceğini belirterek, “Bu da haftanın 5 günü en az 5 - 6 saat 26 milyon insanın kapalı mekanlarda olması demek. Bu her gün tekrarlanacak. Dolayısıyla bulaşma konusunda önemli bir karşılaşma ortaya çıkıyor” ifadelerini kullandı. 

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Özlü, açıklamalarının devamında şunları söyledi:

Bu da önümüzdeki süreçte yayılma ile ilgili endişelerimizi arttırıyor. ‘Okullar açılmasın’ denilebilir evet. Ama düşünün ki 26 milyon gencin hayatından bir seneyi çalmaya hakkımız var mı?

Eskisi gibi okulları da açmak sağlık açısından ciddi risk taşıyor. Bu kararı Milli Eğitim Bakanlığı verecek; ama her halükarda önceki yıllardaki gibi olmayacağını söyleyebilirim.

Daha esnek, daha kontrollü hibrit yöntemler kullanılabilir. Bulaşma riskini azaltacak tedbirler alınacağını düşünüyorum. Ama okullarda ne yaparsak yapalım risk yok olmayacaktır, hep olacaktır.

Ama şöyle de düşünelim; risk her yerde var, sadece okullarda değil. Ama okullardaki risk çok daha fazla. Bu riski kontrol etmek mümkün olursa hasarı azaltabiliriz.

Güz mevsiminin gelmesiyle de diğer solunum yolu enfeksiyonlarında bir artış olacak. Hastane başvuruları ve sağlık sistemi üzerindeki yük artıyor.

 İnsanlar açık alanlardan tekrar kapalı alanlara dönecekler, oralarda bulaş riski artacak. Dolayısıyla güz mevsiminde daha da rakamın yükselmesi bekleniyor.

Önümüzde çetin dönem var bunu görmemiz lazım. Tedbirlere dikkat etmemiz gerekiyor.

Kısıtlamalar gelebilir

Daha önce yaptığı açıklamalarla da en çok tanınan bilim kurulu üyelerinden biri olan Prof. Dr. Tevfik Özlü, gelecek olası kısıtlamalarla ilgili olarak, “Yasaklar ve kısıtlamalar bu işi frenler, doğru ama bu frenleme geçici bir etki. Onu gördük zaten. Daha önce aldığımız kısıtlamalar etkisini gösterdi; ama bu etki geçici. Aldığınız sürece geçerli, bıraktığınız zaman tekrarlıyor. Dolayısıyla bunları sürekli yapmanız mümkün değil.” dedi. 

Özlü’nün kısıtlamalarla ilgili yaptığı açıklamalar ise şu şekilde oldu:

Söylediğim gibi bu salgının kaç yıl süreceği belli değil. Uzayabilir, uzadı da. Böyle genel kısıtlamalar, yasaklamalar dünyada da şu an gündemde değil. Bu tür kısıtlamalardan ziyade kontrollü bir şekilde hayata geri dönmek. Bunu olması gereken noktada tutamıyoruz.

İnsanlar kurallara uyum konusunda farklılaşıyorlar. ‘Türkiye’de eskiye benzer yasaklar olur mu’ diye soruluyor, olmaz diyemeyiz; ama bugün için böyle bir şey gündemde değil.

Asıl olan şey kontrollü şekilde hayatımızı sürdürebilmek. Ama kontrolün elden gideceğine dair kaygılar ortaya çıkarsa o zaman kısıtlamalar tekrar gelebilir.

Özellikle lokal olarak bunların yapılması daha doğru gibi şu anda. Her ilde durum aynı değil. İllere göre de bu bulaşmanın nedenleri farklılaşıyor.

Özellikle bayramlaşma için, tatil için büyük şehirlerden gelen eş-dost ile temas, nişan, söz, düğün, taziye, asker uğurlama gibi töresel cemiyetler, toplantılar sırasında bulaşma oluyor. Daha çok bulaşma şekli bu.

Bu kentlerdeki tedbirler daha çok bu bulaşmaları önleyici şekilde olması lazım. Bu konu ile ilgili İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tedbirler alabilir.

Örneğin düğünleri, nişanları, sözleri, taziyeleri kısıtlayabilirler, dar tutabilirler, katılımı sayı olarak azaltabilirler. Bu bulaşma ile ilgili süreçleri engelleyici, frene basıcı bazı lokal tedbirler il bazlı alınabilir.

Bunlar illerdeki filyasyon çalışmalarının sonuçlarına ve vaka artış hızlarına göre alınması gereken kısıtlılıklar olacaktır ve ilden ile değişecektir.”

Toplu taşımanın üzerindeki yükü azaltmalıyız

Koronavirüs pandemisinde en riskli yerlerden biri olan toplu taşımayla da ilgili açıklamalar yapan Özlü, “Büyük kentlerde Ankara, İstanbul gibi; toplu taşımanın üzerindeki yükü azaltmamız gerekiyor. Özellikle sabah işe gidiş saatlerinde ve akşamüstü de işten dönüş saatlerinde toplu taşımada kalabalıklaşma oluyor. Orada bulaş zincirleri meydana geliyor.” dedi. 

Özlü’nün toplu taşımayla ilgili yaptığı açıklamanın devamı şöyle:

Dolayısıyla bu yükü azaltmamız lazım. Toplu taşımanın yol açtığı bulaşı dikkate almak lazım. Büyük kentlerde sadece toplu taşıma değil onun dışında da kalabalıklaşan alanlar, AVM’ler, kalabalık caddeler, plajlar, restoranlar maskesiz mesafeye dikkat edilmeden insanlar bir aradalar, eskisi gibi gezmeye, alışveriş yapmaya devam ediyorlar. Bu alanlarda bulaşmalar ortaya çıkıyor.

Büyükşehirlerde de buralara dönük bazı denetimler, cezaî müeyyidelerin getirilmesi lazım. İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kendi illerindeki riskleri göre lokal kararlar alabilirler. Karantina, sokağa çıkma kısıtlamaları olabilir. İşletmelerin kontrolü ve cezalandırılması olabilir. Ulusal bazda, genel kısıtlamalar da ihtiyaç olursa alınabilir. Umarın onlara ihtiyaç olmaz.

Dünyada bu kısıtlamalara geri dönen insanlar var. Okulları açıp tekrar kapatan ülkeler var. AVM’leri açıp tekrar kapatan ülkeler var. Bu tür geri adımlar da olmaz diyemeyiz.

Görünen o ki önümüzdeki günlerde ülkemizde koronavirüsün ikinci dalgasını yaşayacağız, ancak bu sefer kısıtlamalar nedeniyle önlem alarak kendimize dikkat etmek gerekecek. Peki sizler bu konular hakkında ne düşünüyorsunuz? 

Kaynak : https://www.sozcu.com.tr/2020/saglik/bilim-kurulu-uyesinden-okullarin-acilmasi-ve-kisitlamalarla-ilgili-kritik-aciklamalar-5977182/
122
22
13
7
4
Emoji İle Tepki Ver
122
22
13
7
4