• Anasayfa
  • Yaşam
  • Çin, ABD'nin Siber Saldırı Suçlamalarını Yalanladı

Çin, ABD'nin Siber Saldırı Suçlamasını Daha Ciddi Bir Suçlamayla Yalanladı

19
6
3
3
0
ABD, Çin tarafından siber saldırılar düzenlendiğini iddia etmiş, AB ve NATO da bu durumu kınamıştı. Adı siber saldırılarla sık sık gündeme gelen Çin ise siber saldırılara tamamen karşı olduklarını iddia ederek ABD'nin uzun süredir Çin'e saldırıda bulunduğunu açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Cao Licien, ABD’nin ve müttefik ülkelerin, Microsoft Exchange sunucusunun ele geçirilmesinin sorumluluğunu Çin'e yüklemeye yönelik açıklamalarına tepki gösterdi.

Cao, bilgisayar korsanlığı girişimine dâhil olmakla ve ilgili kurumlardan ticari sırlar ve bilgiler çalmak suçuyla ABD tarafından göz altına alınan Çin vatandaşı 4 kişi hakkındaki suçlamaların düşürülmesini talep etti.

Çin: Siber saldırıların her türlüsüne karşıyız

siber saldırı

ABD’nin, Çin'in siber güvenliğine karşı asılsız suçlamalarda bulunmak için müttefikleriyle birlik olduğunu ifade eden Cao, bunun delilsiz bir suçlama ve siyasi sebepli baskı olduğunu söyleyerek Çin'in bu suçlamaları asla kabul etmeyeceğini vurguladı. Cao, Çin'in siber güvenlik saldırılarının her türlüsüne kesinlikle karşı çıktığının ve bunlarla mücadele ettiğinin altını çizerek ülkesinin hiçbir siber saldırıyı desteklemeyeceğini ve göz yummayacağını da belirtti.

"CIA, 11 yıldan uzun bir süredir Çin'e siber saldırıda bulunuyor":

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Cao Licien, Çinli kuruluşların ABD'nin siber saldırılarının hedefi olduğunu dile getirdi. Amerikan Merkezi İstihbarat Kurumunun (CIA) 11 yıldan uzun bir süredir Çin'in uzay araştırma tesislerine, yağ endüstrisine, internet şirketlerine ve devlet kurumlarına siber saldırıda bulunduğunu açıkladı.

"Çin, siber güvenliğini korumak için gerekli önlemleri alacak"

çin siber saldırı

Cao, bu saldırıların ulusal ve ekonomik güvenliği ciddi bir şekilde tehlikeye attığını ifade ederek ABD ve müttefiklerinin Çin'e karşı yaptıkları siber hırsızlık ile saldırılara son vermesini istedi. ABD ve müttefiklerinden, siber güvenlik bahanesiyle Çin'e çamur atmayı bırakmalarını talep eden Cao, Pekin yönetiminin Çin'in siber güvenliğini ve çıkarlarını korumak için gerekli önlemleri alacağını belirtti.

Avrupa Birliği dün yaptığı açıklamada, Çin kaynaklı art niyetli siber faaliyetlere karşı harekete geçmeye davet etmiş, söz konusu aktiviteleri şiddetle kınamıştı. NATO da yaptığı yazılı açıklamasında Çin'den gelen ve Avrupa-Atlantik güvenliğine zarar vermeyi amaçlayan siber saldırıları kınamıştı.

Kaynak : https://t24.com.tr/haber/abd-nin-siber-saldiri-iddiasina-cin-den-yalanlama-cia-en-az-11-yildir-cin-e-siber-saldiri-duzenliyor,967119
19
6
3
3
0
Emoji İle Tepki Ver
19
6
3
3
0