Çin'in ABD'ye Karşı Casusluk İçin LinkedIn'i Kullandığı Ortaya Çıktı

23
7
4
1
0
Çin adına casusluk faaliyetleri gerçekleştirirken ABD'den bilgi sızdıran Jun Wei Yeo, bunun için LinkedIn'i kullandığını açıklamıştı. Yeo'nun aktardığı bilgilere göre LinkedIn, casusluk faaliyetleri için altın madeni değerinde.

Singapurlu genç ve hırslı bir doktora öğrencisi olan Jun Wei Yeo, 2015 yılında Çinli akademisyenlere sunum yapmak üzere Çin’in başkenti Pekin’e davet edildi. Yeo’nun doktora konusu, Çin dış politikasıydı ve Pekin’den gelen davet, Yeo’nun Çin’in dünyadaki etkisini artırmak için hangi yollara başvurduğunu yakından gözlemleme fırsatı bulmasını sağladı.

Pekin’deki sunumunu başarılı bir şekilde gerçekleştiren Yeo, Çin düşünce kuruluşlarında çalıştıklarını söyleyen kişilerin dikkatini çekti ve kendisiyle iletişime geçildi. Kendilerine “siyasi raporlar ve bilgi” olarak da tanımlanan Söylentiler ve içerden bilgiler sağlaması halinde Yeo’ya ödeme yapabileceklerini bildiren bu kişiler, genç öğrencinin dikkatini çekmeyi başarmıştı.

Dickson Yeo'un şu anda silinmiş olan LinkedIn profili

linkedn

Dickson Yeo takma adı ile ‘casusluk’ görevine başlayan Jun Wei Yeo, Çin istihbarat örgütünden ajanlar olduğunu anladığı bu kişilere başlangıçta Güney Doğu Asya ülkelerinden bilgi sağlarken, gelen talep üzerine hedefini ABD olarak belirledi. Sahte bir danışmanlık şirketi kuran Yeo, LinkedIn üzerinden meraklı akademisyen kimliği ile ABD’deki hedefleriyle ilişkiler kurmaya başladı.

Bununla birlikte hırs, Yeo’nun sonunu getirdi. Jun Wei Yeo, geçtiğimiz yılın kasım ayında ABD ordusunda görevli bir subayı kendisine sürekli olarak bilgi sızdırması için ikna etmek adına ABD’ye gittiğinde Çin adına yasadışı istihbarat topladığı gerekçesiyle tutuklandı. Tahmin edebileceğiniz üzere yukarıda sizlere aktarmış olduğumuz hikaye de Yeo’nun yakalanmasıyla ortaya çıktı.

linkeIn

Aktarılan bilgilere göre LinkedIn, aslında iş odaklı bir sosyal ağ olsa da askerler ve hükümet ile çalışan şirketler, iş ilişkileri ile ilgili bilgileri platformda paylaşmaktan çekinmiyorlar. Bu durum, LinkedIn’i istihbarat örgütleri için bir hedef haline getiriyor ki Yeo’nun gerçekleştirdiği casusluk da buna bir örnek.

Yeo’nun ifadelerine göre LinkedIn’de hedeflenen ve bilgi sağlanan kişiler arasında ABD Hava Kuvvetleri'nin F-35 savaş uçakları programında çalışan bir kişi, ABD Savunma Bakanlığı'ndan bir subay dahi bulunuyor. Söz konusu subay, 2 bin dolar karşılığında ABD’nin Afganistan'dan çekilmesinin Çin'e muhtemel etkileri konulu bir rapor dahi hazırlamış.

Kaynak : https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-53555983
23
7
4
1
0
Emoji İle Tepki Ver
23
7
4
1
0