Corona Virüsü Sonucu Hayatını Kaybedenlerin Sayısı 1669'a Ulaştı

557
113
41
40
33
John Hopkins Üniversitesi'nden araştırmacılar, Çin'den yayılan Corona virüsünün tüm dünya çapında takip eden çevrimiçi bir harita yayınladı. Haritada Dünya Sağlık Örgütü verileri kullanılarak hastalık bulaşanlar, iyileşen hastalar ve ölümler güncelleniyor.

ABD'deki John Hopkins Üniversitesi Sistem Bilimleri ve Mühendislik Merkezi araştırmacıları, Çin Halk Cumhuriyeti'nden yayılan ve onlarca kişinin ölümüne neden olan yeni ölümcül Corona virüsün tüm dünyadaki hareketini takip eden çevrimiçi bir panel geliştirdiler.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ile ABD, Çin ve Avrupa'daki salgın kontrol merkezlerinin verilerini kullanan panel, tüm doğrulanmış ve şüpheli Corona virüsünün vakalarının yanı sıra iyileşen ve ölümle sonuçlanan hasta kayıtlarını da sergiliyor. 

Corona virüsü hızla yayılıyor: dünyadaki son durum ne?

coronavirus harita

Çin'in Wuhan kentinde geçtiğimiz aralık ayında ortaya çıkan virüs, şimdiye kadar 1.669 kişinin ölümüne yol açarken tespit edilen vaka sayısı ise 69 bin 256'ya yükseldi. ABD ve Avrupa'da da görüldüğü doğrulanan virüs, bulaştığı kişide bulantı ve ateş gibi belirtiler gösteriyor. Yeni ölümcül virüs, SARS ve MERS gibi ölümcül hastalıklara neden olan virüslerle aynı aileden.

Şu ana kadar çevrimiçi panelde doğrulanmış vakaların sayısı şöyle: Çin ana karasında 68 bin 500, Singapur'da 72, Hong Kong'da 56, Japonya'da 43, Tayland'da 33, Güney Kore'de 29, Tayvan'da 18, Avustralya'da 15. Bununla birlikte Almanya'da doğrulanan virüs sayısı 16; ABD'de 15, Malezya'da 22; Vietnam'da 12; Kanada'da 7; Fransa'da 12; Birleşik Krallık'ta 9; Birleşik Arap Emirlikleri'nde 8; İtalya, Filipinler, Hindistan'da 3; İspanya ve Rusya'da 2; Nepal, Kamboçya, İspanya, Finlandiya, İsveç, Beçika ve Sri Lanka'da ise 1.

Ölümcül Corona virüsü salgını sürerken karantina altına alınan Wuhan kentinde 1.000 yataklı bir hastane inşa edilmeye başlanmıştı. Hastane 10 günde inşa edildi ve kullanıma açıldı. 

Ölenlerin ülkelere göre dağılımı:

Çin

  • Çin: 1.671
  • Filipinler: 1
  • Hong Kong: 1
  • Japonya: 1
  • Fransa 1

Salgın nedeniyle yaşanan ölümlerin çok büyük bir kısmı Çin ana karasında yaşanıyor ve buranın dışında yalnızca dört ölüm gerçekleşti. 

John Hopkins Üniversitesi Sistem Bilimleri ve Mühendislik Merkezi araştırmacılarının yarattığı çevrimiçi Corona virüsü takip paneline buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kaynak : https://www.cnet.com/news/heres-how-to-track-the-coronavirus-spread/
557
113
41
40
33
Emoji İle Tepki Ver
557
113
41
40
33