PlayStation 5’in Yeni Kontrolcüsü DualSense Edge Satışa Çıktı: Peki Türkiye Fiyatı Ne Kadar?

32
13
6
2
1
Sony, geçtiğimiz aylarda tanıttığı yeni özelleştirilebilir kontrolcüsü DualSense Edge'in bugün satışa çıktığını açıkladı. Gelin hep birlikte DualSense Edge'in fiyatına ve özelliklerine yakından bakalım.

Sony, yaklaşık PlayStation 5 için geliştirdiği yeni kontrolcüsünü  bir video ile gösterdikten kısa bir süre sonra Dual Sense Edge'i birkaç ay önce resmen tanıtmıştı.

PlayStation 5’in standart kontrolcüsüne kıyasla çok daha fazla özelleştirme sunan kontrolcü, değiştirilebilir tuşlardan tutun da ayarlanabilir ölü bölgelere (deadzone) kadar pek çok özelliği beraberinde getiriyordu. Şirket, cihazın 26 Ocak'ta satışa çıkacağını söylemişti. Beklenen gün geldi.

DualSense Edge satışa sunulmaya başladı

PlayStation, yaptığı duyuruyla yeni oyun kumandasının söz verildiği gibi bugün küresel satışa çıktığını açıkladı. Yeni kontrolcünün yurt dışı fiyatı ise 199 dolardı.

Türkiye fiyatı ne kadar?

Kontrolcünün ön siparişleri ülkemizde de geçtiğimiz günlerde başlamıştı. DualSense Edge'in Türkiye'deki fiyat etiketinin ise 6599 TL olduğu görüldü.

DualSense Edge neler sunuyor?

Her oyuncuya hükmedecek kontrolcü

Kontrolcüye ilk baktığımızda standart versiyona oldukça benziyor gibi görünse de ön kısımda ilk dikkat çeken şey analog çubukların hemen altında yer alan fonksiyon tuşları oluyor. Bu tuşları PlayStation üzerinden dilediğiniz gibi özelleştirebiliyor ve mikrofonu açıp kapatma, ses düzeyini ayarlama gibi özellikler atayabiliyorsunuz. Buna ek olarak arka tarafta genellikle 3. parti üreticilerde gördüğümüz “kulakçık” olarak bilinen tuşlardan görüyoruz. Bu tuşlar da yine aynı şekilde özelleştirilebiliyor ve kontrolcünün üzerindeki herhangi bir tuşu taklit edebiliyor. Bu kulakçık tuşlarının iki farklı versiyonu bulunuyor ve kullanıcılar istedikleri kulakçık modeline kolayca geçiş yapabiliyor.

Kontrolcüye eklenen ekstra tuşlar haricinde ön kısımda yer alan analog çubukların hem uç kısımları hem de direkt olarak kendileri kolayca değişebiliyor. Bu da ileriki dönemde analog çubuklardaki kayma “drift” sorunları yaşayan kullanıcıların yeni bir kontrolcü almak yerine sadece bir analog modülü alabileceği anlamına geliyor. Ayrıca kullanıcılar hemen hemen her kontrolcüde bulunan ölü bölgeyi diledikleri gibi arttırıp azaltabiliyor. Ölü bölge, analog çubuklarındaki kayma sorunlarını minimuma indirmek için analog çubukların minimal hareketleri oyuna aktarmasını engelliyor.

Ayrıca kontrolcünün tetik tuşlarının hareket mesafesi de arka tarafta bulunan tuşlar sayesinde ayarlanabiliyor. Bu sayede daha hızlı tepki göstermeniz gereken oyunlarda tetik tuşlarının mesafesini azaltabilirsiniz.

Peki Xbox Elite Controller’a rakip olur mu?

Pek çok özelleştirme sunan DualSense Edge kontrolcüsü, aslında sunduğu özellikler ile Xbox’ın tanıttığı Elite Controller’a oldukça benziyor. Acaba Sony, Microsoft’un özelleştirilebilir kontrolcüsünden kopya mı çekti? Gelin iki kontrolcüyü yan yana koyarak inceleyelim.

Xbox Elite Controller 2 Core ve DualSense Edge karşılaştırması

Özellik DualSense Edge Xbox Elite Controller 2 Core
Fonksiyon Tuşları Var Yok
Kulakçık Tuşları Var Var
Değiştirilebilir Analog Çubukları Var Var
Kulaklık Girişi Var Var
Ayarlanabilir Ölü Bölge Var Var
Ayarlanabilir Tetik Mesafesi Var  Var
Ayarlanabilir Titreşim Şiddeti Var Var
Tetik Geri Bildirimi Var Yok
RGB Işıklandırma Yok Var
Değiştirilebilir D-Pad Yok Var
Fiyat  199.99 dolar  129.99 dolar 

Bu noktada gördüğünüz üzere iki kontrolcünün de kendilerine göre pek çok artısı ve eksisi mevcut. 

Kaynak : https://www.theverge.com/2022/10/18/23410597/sony-dualsense-edge-wireless-controller-release-date-price
32
13
6
2
1
Emoji İle Tepki Ver
32
13
6
2
1