Elon Musk: Cuma Günü Çalışan Bir Beyin-Bilgisayar Arayüzü Cihazı Göstereceğiz

75
19
17
13
4
Kısa süre önce yeni bir tweet atan Elon Musk, cuma günü gerçekleştirilecek çevrimiçi etkinlikte çalışan bir Neuralink cihazı göstereceklerini duyurdu.

Tesla ve SpaceX gibi ileri teknolojiler üzerinde çalışan pek çok şirketin kurucusu olan Elon Musk, geçtiğimiz ay bir duyuru yaparak 28 Ağustos’ta yani önümüzdeki cuma günü yine kurucusu olduğu ve beyin-bilgisayar arayüzleri üzerinde çalışan şirketi Neuralink’in çevrimiçi bir etkinlik gerçekleştireceğini açıklamıştı.

Elon Musk, etkinliğin duyurusunu geçtiğimiz ay gerçekleştirmiş olsa da etkinlikten neler beklememiz gerektiğine dair detayları yeni yeni paylaşıyor. iTrucker başkanı Margaret Siegien’ın, “Elon Musk tarafından kurulan Neuralink, beyin-bilgisayar arayüzünü tanıtmak üzere olduğunu bildirdi. Yapay zeka ile beyinlerimizin birleşmesi konusunda ne hissediyorsunuz?” tweetini alıntılayan Musk, etkinlik hakkında önemli bir bilgi paylaştı.

elon musk tweet

Şaşırtıcı bir şekilde kısa ve öz konuşan Elon Musk, cuma gecesi TSİ 01:00’de gerçekleşecek çevrimiçi etkinlikte çalışan bir Neuralink cihazı gösterileceğini belirtti. Musk, şu ana kadar gerçekleştirdiği açıklamalarda bilgisayar-beyin arayüzlerinin, insanların yapay zekaya ayak uydurması konusunda çok önemli olduğunu aktarmıştı. Ancak cuma günü gerçekleştirilecek etkinlikte daha çok düşünce gücüyle bilgisayar, akıllı telefon gibi cihazları kontrol etmeyi mümkün kılacak bir cihaz tanıtılması bekleniyor.

neuralink

Elon Musk, diğer şirketleri olan Tesla, SpaceX ve hatta Boring Company ile de pek çok çılgın projenin altına imza atmış olsa da Neuralink, muhtemelen Musk’ın başında olduğu en iddialı proje. Zira Musk, söz konusu teknoloji ile geliştirilecek saç telinden daha ince ipliksi esnek elektrotları insanlara implant etmeyi, böylece makineler ile insan beyni arasında bir iletişim kurmayı mümkün kılmayı hedefliyor. Neuralink’in bu hedef doğrultusunda nasıl bir ilerleme kaydettiğini ise cuma günü gerçekleştirilecek etkinlikte görme fırsatı yakalayacağız.

Kaynak : https://www.theverge.com/2020/8/26/21402240/neuralink-august-2020-event-brain-machine-interface-working-demonstration
75
19
17
13
4
Emoji İle Tepki Ver
75
19
17
13
4