• Anasayfa
  • Mobil
  • Face ID’yi Kandırmanın Yeni Bir Yolu Keşfedildi

Face ID’yi Kandırmanın Yeni Bir Yolu Keşfedildi

52
10
3
2
2
Black Hat Konferansında bir grup araştırmacının açıkladığı kadarıyla yeni bir Face ID açığı keşfedildi. Eğer kullanıcı bir gözlük takarsa, telefon 3D olarak değil 2D olarak tarama yapıyor ve sistemi kandırmak daha kolay oluyor.

Apple’ın yüz tarama sistemi Face ID ile ilgili birçok kandırma yöntemi ortaya çıkmıştı. Sadece Apple cihazları için değil, yüz tanıma kilidine sahip neredeyse tüm telefonları bir şekilde kandırmak mümkün olabiliyor. Bu seferki yöntem biraz daha ilginç.

apple face id

Dünya çapında birçok ülkede her sene düzenlenen ve bilgisayar sistemlerinin güvenliği hakkında bilgi veren Black Hat, Face ID sistemini kandırmanın ilginç bir yöntemini buldu. Aslında Face ID, işini gayet iyi yapan bir sistem ancak yine de kandırılmaya meyilli. Bundan önce birkaç kez Face ID sisteminin kandırıldığını görmüştük. Kullanıcının ikizi, hatta ona biraz benzeyen kardeşi bile bazen bu sistemi kandırabiliyordu.

Face ID

Black Hat araştırmacıları, camlarına siyah bant yapıştırdıkları bir gözlükle, baygın veya uyuyan bir telefon sahibinin kilidinin çok çabuk açılabildiğini gösterdi. Face ID, normalde 3 boyutlu olarak yüzü tarıyor ve gözler de bu durumda önemli bir rol oynuyor ancak eğer bir gözlük takılıysa, telefon iki boyutlu bir tarama yaparak daha basit bir şekilde kilidi açıyor.

Bu durumun ilginçliği tartışılmaz olsa da yöntemin pratik olmadığı fazlasıyla açık. Eğer birisi sizi bayıltacak bir şekilde arkanızdan bir darbe indirdiyse, endişeleneceğiniz ilk şey herhalde Face ID’nizin güvenlik derecesi olmayacaktır ancak yine de telefonun iki boyutlu olarak tarama yapması, yüz hatları size benzeyen birinin gözlük takarak telefonunuza erişebileceği olasılığını da beraberinde getiriyor.

Kaynak : https://bgr.com/2019/08/09/face-id-hack-3d-vs-2d-security-glasses/
52
10
3
2
2
Emoji İle Tepki Ver
52
10
3
2
2