16 Yaşındaki Türk Girişimciden 'İstasyonsuz Bisiklet' Projesi: Dev Firmalardan Destek Yağdı!

123
10
3
1
0
16 yaşındaki Mert Özkul, kendi girişimi 2teker için yaptığı çalışmalar ile Türkiye'de girişim ekosisteminin adeta yükselen yıldızı olurken, yaptığı çalışmalarla dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

Futbol oyunları oynayanlar bilir, yüksek potansiyelli ve yaşının ilerisinde becerisi olan oyuncular "wonderkid" olarak adlandırılır. Bu oyuncular, yaptıkları iş için gerekli yeteneklere sahip olduklarını daha ilk anlardan itibaren gösterirler ancak potansiyellerine ulaşmaları için desteklenmeleri gerekir. Kayseri'de yaşayan 16 yaşındaki yazılımcı Mert Özkul da Türk girişimcilik ekosisteminin adeta wonderkidi olarak dikkatleri üzerine çekti. 

Genç girişimci, BinBin, Martı, hop ve Kayseri Ulaşım A.Ş.'ye ait KayBis'ten esinlenerek yola çıktığı 'İstasyonsuz Bisiklet Kiralama' projesi 2teker üzerinde çalışıyordu. Bir ay önce linkedIn'de yaptığı bir paylaşımla Özkul, yaşadığı zorlukları kamuoyuyla paylaştı. 

linkedIn'den yaptığı çağrı, firmaları harekete geçirdi

mert özkul

Aklındaki proje için hem yazılım geliştiren, hem donanımı yapan hem de diğer bütün işlerle uğraşan Mert Özkul, geliştirme sürecini ve yaşadığı sıkıntıları paylaşmıştı.

2teker

Nesnelerin interneti tabanlı projesinin artık maddi olarak kendisini çok zorlamaya başladığını söyleyen genç, " Uygulama, server tarafı kodlar, yönetim paneli her şeyi yazdım fakat donanım konusunda maddi yetersizlikten dolayı ortada kaldım. Benim IoT'un parçaları ortalama 800TL tutuyor.. Hazır satılan IoT'lar ise 2500TL civarında seyrediyor ve benimki kadar geliştirmeye açık değil. Finansman bulabilirsem yeniden PCB tasarlayıp endüstriyel kalitede bir devre üretip kutulayacağım. Her bisiklete entegre edilebilir olacak." açıklamasını yapmıştı.

Özkul'un bu paylaşımı kısa süre içinde binlerce kişi tarafından beğenildi. Paylaşımın altına gelen yorumlarda ise oldukça ilginç isimler yer alıyordu. 

Üstelik bu isimlerin büyük birçoğu da Mert Özkul'a bu girişiminde yardımcı olmak istiyordu...

İlk desteklerden biri Monster'ın CEO'su İlhan Yılmaz'dan geldi ve genç girişciye projelerinde yardımcı olacak bir dizüstü bilgisayar gönderdi

mert özkul girişimci

Martı'nın kurucu ortakları da desteklerini gösterdi...

martı mert özkul

...Ve nihayet genç girişimci Mert Özkul, maddiyat sorunu yaşamadan 2Teker projesine tam gaz devam edebileceğini duyurdu.

2teker

Paylaşımının ardından Özkul'a ülkemizin önde gelen girişimlerinden adeta destek yağdı. Martı, BinBin, Tazı, isBike Teltonika ve pek çok şirketin kendisine ulaştığını Instagram'dan açıklayan genç girişimci, prototip için gereken paranın da toplandığını açıkladı. Bizler de 16 yaşındaki bu girişimcimizi tebrik ediyor, başarılarını tüm dünyaya duyurmasını umuyoruz.

Kaynak : https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:6957808826431483904/
123
10
3
1
0
Emoji İle Tepki Ver
123
10
3
1
0