God of War Ragnarök Bugün Çıkıyor: İşte Oyuna Gelen İlk Yorumlar

26
2
2
1
0
God of War efsanesinin merakla beklenen yeni oyunu Ragnarök'un çıkışına sadece saatler kaldı. Peki, oyuna önceden erişen eleştirmenler oyun hakkında ne diyor?

PlayStation’ın efsanelerinden olan ve 2018 yılında İskandinav mitolojisine geçen God of War, şüphesiz ki Sony’nin gözbebeklerinden bir tanesi. Geçtiğimiz yıl duyurulan God of War Ragnarök ise Ekim ayında “Gold” olmuştu.

Serinin devam oyunu sabırsızlıkla beklenirken, artık saatleri saymaya başladık. Peki, oyunu önceden oynayan eleştirmenler oyun hakkında ne düşünüyor? Gelin, eleştirmenlerden gelen ilk yorumlara bakalım.

Önceki oyuna benzer ama çok farklı

Sektördeki pek çok önemli isim oyunu şimdiden deneyimledi ve puanlarını hazırladı bile. Oyuna şu anda verilen en düşük skor 80 iken en yüksek skor ise 100. God of War Ragnarök’un şu anda ortalama Metacritic puanı ise 94. Yapılan incelemelerde oyunun ilk oyuna kıyasla çok daha büyük ve zengin bir dünyaya sahip olduğu ve hikâyenin “mutlaka deneyimlenmesi gereken” bir başyapıt olduğu belirtiliyor. Kratos’un bugüne kadarki en iyi macerası olduğu belirtilen oyun bazı noktalarda ilk oyuna benzerken pek çok yeniliğin ve geliştirmenin de yapıldığının altı çiziliyor.

God of War Ragnarök incelemeleri ve puanları

“God of War Ragnarok güzel, zengin, heyecan verici ve hatta yaratıcılarının tutku ve kaliteli işlere imza attığının kanıtı olan 2018 macerasından bile daha büyük ve daha iyi. God of War’un önceki serisine benzer bir oyun göreceğimden ve bir önceki oyunun yarattığı etkiyi veremeyeceğinden korkuyordum ve neyse ki yanıldım. Bu, aksiyon-macera hayranları için mutlaka deneyimlenmesi gereken bir macera ve muhtemelen Kratos'un en iyi macerası. Bu sanat eseri, vaat ettiği her şeyi ve daha fazlasını sunan bir oyun ve Kratos ve Atreus'un İskandinav mitolojisindeki maceralarına mükemmel bir şekilde hizmet ediyor.”

“God of War Ragnarok, nesilde bir kez görülen nadir bir oyun. Sadece yüksek beklentilerini karşılamakla kalmıyor, aynı zamanda onları aşıyor da. Henüz PS4'te veya PS5'te buna benzer bir şey yok ve bu oyunun yanına yaklaşabilen de yok. God of War Ragnarok’ta PS4'te deneyimlenemeyecek hiçbir şey yok ve oyun PS5'in özelliklerinden tam olarak yararlanmıyor. Ancak vizyon, sanat ve yaratıcı yönün donanımdan daha ağır bastığı bir gerçek.”

“God of War: Ragnarok'un kalitesi beklentileri aşıyor. God of War’u temel alan ve tamamen geliştirilmiş bir devam oyunu arıyorsanız, o zaman Ragnarok kesinlikle aradığınız oyun. Oyun deneyimi çok zevkli. En önemlisi de Ragnarok'un konusu hem karaktere hem de hayranlara saygı duymaya dayanıyor. Kratos ‘un yeniden "Tanrı katili" olmasından ziyade, iyi bir yuva bulması ve mirasını devredecek birini bularak "God of War" hikayesine devam etmesini umabiliriz.”

“Ragnarök, God of War’un Nors destanını gayet tatmin edici bir şekilde tamamlıyor. İlk oyundan alınan dersler doğru bir şekilde uygulanmış ve koca iki oyuna yayılmış efsane bir hikâye ortaya çıkmış. Önceki oyunu sevdiyseniz hiç düşünmeden alıp gönül rahatlığıyla oynayabilirsiniz; çünkü her açıdan onun ötesinde bir iş olmuş.

"God of War Ragnarok, özünde daha iyi olmasa bile önceki oyundan çok daha büyük. 2005'teki orijinal God of War ile God of War 2 arasındaki atlamaya daha çok benziyor ve hikâye geçişleri büyük ölçüde birbirine benziyor. Bu bakış açısıyla, önceki oyunun samimiyetinin bir kısmını yitiren ve daha karmaşık bir hikâye yaratan oyun, bunun yanında daha iyi bir dövüş deneyimi sunuyor."

Kaynak : https://www.metacritic.com/game/playstation-5/god-of-war-ragnarok/critic-reviews
26
2
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
26
2
2
1
0