Intel MediaTek İçin Çip Üretecek: Çip Tedariğine Çözüm Olabilir

9
0
0
0
0
Intel stratejik bir anlaşma sonucunda MediaTek için bazı akıllı cihazlarda kullanılabilecek çipler üreteceğini açıkladı. İki şirket arasında yapılan anlaşmanın dünyada yaşanan yarı iletken sorununa bir çözüm olması hedefleniyor.

Samsung, Xiaomi, Huawei gibi dev markaların uygun fiyatlı telefonları için çıkardığı kaliteli işlemcileriyle tanınan MediaTek, son dönemlerde yaptığı çalışmalarla dev markaların amiral gemisi telefonlarına da hayat vermeye başlamıştı. 2020 yılının 3. Çeyreğinde MediaTek işlemciye sahip 100 milyon akıllı telefon satışı gerçekleşmiş ve şirket, en çok satan yonga üreticisi olmuştu.Bu satış sonucunda MediaTek'in pazar payı yüzde 31 seviyelerine kadar yükselmişti.

Geçtiğimiz aylarda “dünyada ilk”lerle dolu yeni işlemcisi Dimensity 9000’i duyuran MediaTek, Xiaomi’nin amiral gemisi telefonlarından 12 Pro modeline Dimensity 9000+ işlemcisiyle hayat veriyor. Dünyanın dev isimleriyle ortak çalışmalar yürütmeye devam eden şirketin şimdi de Intel ile bir iş birliği yaptığını açıklandı.

MediaTek’in ABD ve Avrupa’daki tedarik zincirinin daha iyi hale gelmesi hedefleniyor

MediaTek

Steam'in Mayıs 2022'de yaptığı popüler yazılım ve donanım anketi sonuçlarına göre işlemci dünyasının bir numarası olan Intel, geçtiğimiz ay Samsung ile yarı iletken sektöründeki krizi bitirmek için bir toplantı gerçekleştirmişlerdi. COVID-19 kaynaklık çip kıtlığını sone erdirme konusunda kararlı adımlar atmaya devam eden Intel şimdi de MediaTek ile bir anlaşma yaptı.

MediaTek için bazı akıllı cihazlarda kullanılacak çipler üretecek olan Intel, MediaTek’in 5G veri kartları için de çipler üretiyor. İki şirket arasında gerçekleşen bu iş birliği anlaşması neticesinde MediaTek’in ABD ve Avrupa’daki tedarik zincirinin daha da gelişmesi ve üretim kapasitesinin de artması hedefleniyor.

2021 yılında Intel Döküm Servisleri’ni (IFS) kurarak birçok şirketle ortak çalışmalar yürüten Intel, yarı iletken pazarında doğan ihtiyaçlara çözüm olmaya çalışıyor. Bu doğrultuda MediaTek’le gerçekleştirilen bu stratejik iş birliğinin dünyada yaşanan çip krizine bir nebzede olsa çözüm sunması bekleniyor.

Kaynak : https://www.xda-developers.com/intel-manufacturing-chips-mediatek/
9
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
9
0
0
0
0