Apple'ın iPhone'ları Adeta 'Anneanne Telefonuna' Dönüştürecek Yeni Özelliği Ortaya Çıktı

17
12
2
1
0
iOS 16.2'nin ilk beta sürümünde kullanıcılara yepyeni bir kullanım modu sunulacağı ortaya çıktı. Özel Erişilebilirlik Modu isimli bu özellik, kulanıcılara çok daha basit bir iPhone arayüzü sunacak.

ABD merkezli teknoloji devi Apple'ın en yeni mobil işletim sistemi iOS 16 için yeni bir geliştirici beta sürümü yayınlandı. iOS 16.2 beta sürümü, iPhone'lara gelecek bazı yeni özellikleri de gözler önüne serdi. Apple geliştirici hesabına sahip kaynaklardan gelen son bilgiler, iOS 16.2'de yeni bir "Özel Erişilebilirlik Modu" olacağını gözler önüne serdi.

Apple'ın üzerinde çalıştığı Özel Erişilebilirlik Modu, iPhone'ları bugün bildiğiniz arayüz tasarımının dışına çıkaracak gibi görünüyor. Zira bu mod aktifleştiğinde, standart arayüzün neredeyse tamamı değişecek. Oldukça sade bir görünüm sunmaya başlayacak olan iPhone, küçük yazıları okumakta zorlanan kullanıcıların da işini kolaylaştıracak. Zira telefondaki uygulama simgeleri, devasa boyutlara sahip olacak.

iOS 16.2'nin Özel Erişilebilirlik Modu işte böyle görünecek

iOS 16.2 Özel Erişilebilirlik Modu

  • Görsel #1: Ekran kilidini açmak için parmağı ekranda aşağı kaydırma.
  • Görsel #2: Devasa uygulama simgeleri.
  • Görsel #3 ve #4: Mesajlar uygulamasında devasa kişi kartları ve 'geri' butonu.
  • Görsel #5: Kamera uygulamasında devasa 'geri' butonu.

Özel Erişilebilirlik Modu, aynı zamanda özelleştirme imkanı da sunacak. Ana sayfa tuşuna veya güç tuşuna 3 kez üst üste basıldığında aktif edilecek mod, etkin hale getirildiği anda çeşitli özelleştirme seçenekleri sunmaya başlayacak. Kullanıcılar, arayüzün nasıl görüneceğini ve hangi işlevselliklere sahip olacağını seçebilecek.

iOS 16

  • Görsel #1: Özel Erişebilirlik Modu'nun aktif edilmesi.
  • Görsel #2: Liste ya da tablo tipi görünümün seçilmesi.
  • Görsel #3: Özel Erişebilirlik Modu ayarlarının yapılması.

iOS 16.2'de kullanıma sunulacak Özel Erişilebilirlik Modu'nu aktif eden bir kullanıcının, ekran kilidini açmak için yalnızca parmağını ekranda aşağı kaydırması yeterli olacak. Ayrıca Mesajlar veya Kamera gibi uygulamalarda ekranın altına Android telefonlardaki 'navigasyon' çubuğunun ilkel hali gibi görünen devasa bir 'geri' butonu eklenebilecek. Böylelikle iPhone kullanımı için son derece basitleştirilmiş olacak. 

iOS 16.2 beta

  • Görsel #1: Öğe düzeninin seçilmesi.
  • Görsel #2 ve #3: Butonların ayarlanması.

iOS 16.2'nin öne çıkan özelliği Özel Erişilebilirlik Modu olsa da güncellemedeki yenilikler bundan ibaret değil. Yeni widgetlar, Hava Durumu uygulamasının güncellenmesi ve Ev uygulamasına eklenen yenilikler gibi bazı büyük hazırlıklar da iOS 16.2 için sürüyor. Ancak bu sürümün ne zaman yayınlanacağı şu an için bilinmiyor. Aralık 2022, iOS 16.2 için söylentiler arasında yer alıyor.

Kaynak : https://9to5mac.com/2022/11/08/ios-16-2-custom-accessibility-mode/
17
12
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
17
12
2
1
0