• Anasayfa
  • Mobil
  • Apple, "Hey Siri" Komutunu Kaldırmayı Planlıyor

Apple, İkonik "Hey Siri" Komutunu Kaldırmayı Planlıyor

5
1
1
0
0
Apple'ın akıllı asistanı Siri için yeni planı açığa çıktı. Paylaşılan bilgilere göre Siri'yi tetikleyen "Hey Siri" komutu, 2023 veya 2024 yılında değişecek. Peki Siri'yi uyandırmak için ne yapmak gerekecek?

ABD merkezli teknoloji devi Apple'ın başta iPhone'lar olmak üzere tüm akıllı cihazlarında kullanılan sesli asistanı Siri ile ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Apple ile ilgili yaptığı sızıntılarla bilinen Bloomberg'den Mark Gurman, şirketin bu asistan ile ilgili son çalışmalarını paylaştı. Yapılan açıklama, Siri için devrim niteliğinde bir yeniliğin(!) yaklaşmakta olduğunu gözler önüne seriyor.

Apple kullanıcıları iyi bilir; Siri'yi tetiklemek için "Hey Siri" şeklinde seslenilmesi gerekir. Üstelik bu durum, Siri'nin kullanıma sunulduğu ilk dönemlerden beri böyledir. Ancak Mark Gurman tarafından yapılan yeni açıklamalar, bu durumun değişebileceğini gözler önüne seriyor. İddiaya göre Apple, Her Siri komutundaki "Hey" bölümünü kaldıracak. Dolayısı ile asistanı uyandırmak için yalnızca "Siri" denmesi yeterli olacak.

Siri, yalnızca "Siri" komutuyla çalışacak!

Siri

Mark Gurman'ın açıklamalarına göre Apple, Siri'deki değişikliği 2023 veya 2024 yılında kullanıma sunacak. Peki Apple, bu kadar basit bir değişikliği neden bu kadar uzun bir sürede kullanıma hazır hale getirecek? Mark Gurman, bu küçük değişiklik için uzun bir yapay zeka eğitimine ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor. Neticede sesli asistanın yeni tetikleme komutuna alışması gerekcek.

Bu arada; Apple'ın Siri ile ilgili tek çalışması tetikleme komutundan ibaret değil gibi görünüyor. Zira Gurman'a göre Siri, ilerleyen dönemlerde üçüncü taraf uygulama ve hizmetlerle daha entegre olacak. Böylelikle kullanıcının işi bir nebze daha kolaylaşacak. Ancak geliştirme sürecinin ne zaman tamamlanacağı şu an için bilinmiyor.

Yıllar yıllar önce ele aldığımız Google Asistan v Siri karşılaştırmamızı hemen aşağıdan izleyebilirsiniz

Kaynak : https://www.bloomberg.com/news/newsletters/2022-11-06/apple-s-next-change-for-siri-dropping-the-hey-in-hey-siri-trigger-phrase-la5gup9j
5
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
5
1
1
0
0