iPhone'ların Ekranı Neden Bazen Bir Anda Yarıya İniyor?

11
2
1
0
0
Tasarımlarının benzersiz olması ve işlevsellik gibi nedenlerle piyasada yer etmiş Apple’ın bazı özellikleri kafa karıştırıcı olabiliyor. Her şeyi düşünülmüş bu markanın, ekranın bi anda yarıya inmesi özelliği neden olabilir ki?

iPhone’lardaki ekranın yarıya inmesi durumu genellikle yanlışlıkla olur ve "acaba bir hata mı oldu, yoksa başka bir şeyle mi ilgili" diye düşünürüz. Gerçek şu ki oldukça pratik bir işleve hizmet ediyor.

Kullanıcılara kolay ve pratik bir deneyim yaşatmayı amaç edinen Apple’ın göz ardı etmek istemediği bazı konular var. İşte bunlardan biri de ekranın yarıya inmesinin sebebi.

Telefonun pratik bir şekilde kullanımı, Apple için çok önemli.

Apple’ın her zaman korumak istediği bir özelliği var, telefonların tek elle kolay bir şekilde kullanılabilir olması. Hatta, diğer markaların telefonları çok daha büyük boyutlara ulaşmışken iPhone bu ilkesinden sapmamak için daha küçük boyutlarda üretim yapmaya devam etti.

Bunun sonucunda, diğer markaların ürünleri daha çok satılmaya başladı çünkü insanlar, daha büyük telefonlar istiyordu.

Şirket, bunun için harekete geçti.

Soldan Sağa: iPhone 6 Plus, iPhone 6, iPhone 5s

iPhone 6 ve 6 Plus, 2014 yılında piyasaya sürüldüğünde, boyutları hatırı sayılır bir seviyede büyümüştü. Fakat telefonların boyutları büyüdükçe, tek elle kulanım pek de kolay olmamaya başlamıştı.

Kullanımı pratikleştirmek için ulaşabilirlik özelliği tasarlandı.

apple neden

Apple bu durumu, “ulaşılabilirlik” adını verdiği bir özellikle çözmeye çalıştı. Ana tuşa çift tıklayınca, ekranın üst kısmı, ekranın ortasına iniyordu ve böylece telefonu tek elle kullanamama sorunu ortadan kalkıyordu. Ana tuşun kalktığı telefonlarında ise, ekranın alt kısmını aşağı doğru dokunarak çekmek gerekiyor. 

Ekranda işlem yapıldıktan sonra ise otomatik olarak yukarıdaki yerine geri dönüyor veya aynı yere iki kez dokunduğunuzda tekrar yukarı kayıyor. Böylece, telefonu tek elle kullanamama sorunu ortadan kalkmış oluyor.

Ulaşılabilirlik özelliğinden hoşlanmıyorsanız kapatabilirsiniz.

Adımlar: 

Ayarlar > Erişilebilirlik > Dokunma > Ulaşılabilirlik 

iphone

11
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
11
2
1
0
0