iPhone’un Ön Kamerasından Çekilen Fotoğraflar Neden “Ayna Görüntüsü” ile Kaydediliyor?

11
3
0
0
0
Apple, kullanıcılar için kolaylık sunan özellikleri ve tasarımlarıyla piyasada yer etmiş bir marka. Ancak, neden yapıldığına anlam verilemeyen bazı özellikleri de bulunabiliyor. Ön kamerayla çekilen fotoğrafları çevirmesi gibi.

Diğer telefon markalarının birçoğu, ön kamerayı kullanarak çekilen selfie’leri olduğu gibi bırakırken iPhone, fotoğrafları tam tersi bir şekilde çevirerek film rulosuna kaydediyor.

Birçok kullanıcı için tuhaf gelen ve “Ben dışarıdan bakınca gerçekten böyle mi görünüyorum?” diye düşündürten bu özelliğin altında yatan bazı sebepler bulunuyor elbette.

iPhone’unuzu kullanarak, SnapChat veya Instagram gibi başka uygulamalardan çektiğiniz fotoğraflar aynı kalırken telefonun kendi kamera uygulaması görüntüleri çeviriyor.

iphone ayna görünüm

Arka kamera ile çektiğiniz bir fotoğraf, karşıdan baktığınızda nasıl görünüyorsa o şekilde bir sonuç verir. Sağ tarafa doğru eğilmiş bir kafayı, tam karşıda duran bir insan için sol tarafta kaldığından, kamera da karşıdan bakışa göre bir çekim yapar.

Ön kamerada ise işler farklıdır. Kamera lensi ve ona baktığınız konum, birbiriyle tam tersi tarafla kalır.

iphone kamera döndürm

İki seçenek vardır. Ya fotoğraf kullanıcının kendini aynada gördüğü, alışık olduğu şekilde olacaktır ya da başkalarının onu dışarıdan gördüğü şekilde. Belli ki Apple, ilk seçeneği tercih etmiş. Bu yüzden, fotoğrafı çektiğiniz anda “ayna görüntüsü” özelliğini kullanarak galerinize fotoğrafın dönmüş hâlini kaydeder.

Size ters çevrilmiş gibi gelen fotoğraf, aslında düz hâlidir.

iphone neden

Bu, film rulosunda gördüğünüz fotoğrafın, kamera uygulamasının gösterdiğiyle değil, fotoğrafı çekerken nasıl göründüğünüzle tam olarak eşleştiği anlamına gelir. İlk başta garip gelebilir ama bunu anladığınızda fotoğrafınızın aslında ters çevrilmemiş olduğunu fark edeceksiniz.

Eğer bu durumdan rahatsızsanız, ayna görüntüsü özelliğini kapatabilirsiniz.

Adımlar:

Ayarlar > Kamera > Ön Kamerayı Yansıt

iphone kamera

11
3
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
11
3
0
0
0