• Anasayfa
  • Yaşam
  • MHP Kanun Teklifi: Sosyal Medyaya TC Kimlik No ile Girilsin

MHP'den Sahte Hesaplar İçin Kanun Teklifi: Sosyal Medyaya T.C. Kimlik No ile Giriş Yapılsın

89
85
25
0
0
MHP, TBMM Başkanlığı'na, ''İnternet ortamında yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi'' hakkında hazırladığı kanun teklifini sundu.

MHP, sosyal medyada dolaşan sahte hesaplara karşı kanun teklifi düzenledi. Meclis Başkanlığı'na sunulan teklifle ilgili açıklamayı, MHP Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk yaptı.

Sosyal medya platformlarında dolaşan yalan haberler ve sahte hesaplar yüzünden internet kullanıcılarının mağduriyet yaşadığına değinen Öztürk, "Koronavirüs ile mücadele ettiğimiz şu dönemde dâhi durum değişmemiş, sahte hesaplar üzerinden yapılan algı yaratmaya yönelik korku salıcı haberler yüzünden zaman zaman toplumda endişeler yükselmiştir. Bu bağlamda, tüm sosyal medya mecraları için 2018’de yapılan genel bir araştırma sonucuna göre Türkiye; 'Sahte habere en çok maruz kalan ülkeler' kategorisinde yüzde 49 ile ilk sırada yer almaktadır. Sosyal medya platformu Facebook’tan yapılan açıklamada; 2018’in ilk 3 ayında dünya genelinde 1,2 milyar sahte hesap silinirken, 2019’un aynı döneminde 2,2 milyar sahte hesap silindiği belirtilmiştir. Tüm dünyanın sahte hesaplarla başı ağrımaktadır" dedi.

T.C. Kimlik Numarası İsteme Zorunluluğu

Sunulan teklifin içeriğinden de bahseden MHP'li Öztürk, "Türkiye'den günlük erişimi 500 binden fazla olan, yurt içi veya yurt dışı merkezli sosyal ağ sağlayıcılarına Türkiye'de temsilcilik açma ve temsilci bulundurma zorunluluğu getirilmekte, sunmuş oldukları hizmetten yararlanmak isteyenlerden Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası isteme zorunluluğu getirilerek Türkiye'de sahte hesap açılmasının önüne geçilmesi amaçlanmaktadır. Diğer taraftan kimlik numaralarının Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında korunması öngörülürken, yaptırımlara uymayan sosyal ağ sağlayıcılarına ağır idari para cezaları uygulanması da teklifimizde yer almaktadır" dedi.

Kaynak : https://www.ntv.com.tr/turkiye/mhpden-sosyal-medya-icin-kanun-teklifi,c0OL2mHHc0WdpQIrB3FYJw
89
85
25
0
0
Emoji İle Tepki Ver
89
85
25
0
0