• Anasayfa
  • Yaşam
  • Mutasyona Uğramış Covid-19 Virüsü Tespit Edildi

Mutasyona Uğramış, Hafif Ama Çok Daha Bulaşıcı Covid-19 Virüsü Tespit Edildi

70
21
17
8
7
Endonezya'nın başkenti Cakarta'da bulunan Eijkman Moleküler Biyoloji Enstitüsü'nden bilim insanları, ülkede mutasyona uğramış Covid-19 tespit edildiğini açıkladı. D614G adı verilen virüsün çok daha bulaşıcı ancak daha hafif olduğu belirtildi.

2019 yılının aralık ayında, Çin'in Wuhan kentinde birdenbire sebebi açıklanamayan zatürre olgularıyla ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Covid-19), kısa sürede dünya genelinde yayılarak pandemi halini almıştı. Dün itibarıyla 25 milyon barajını da geçen vaka sayıları, her geçen gün yayılarak hayatı olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor.

Salgında birçok ülke ikinci dalgayı beklerken sık sık gündem olan "mutasyona uğramış Covid-19" sözleri de gerçek oldu. Son 24 saat içerisinde ülke genelinde 2.858 yeni vakanın tespit edildiği ve vaka sayılarının tekrardan artış eğilimine geçtiği Endonezya'da bilim insanları, mutasyona uğramış ve çok daha bulaşıcı bir virüsün tespit edildiğini açıkladı.

D614G adı verilen mutasyona uğramış virüsün çok daha bulaşıcı olduğu söyleniyor:

Covid-19

Açıklanan son sayılarla birlikte şimdiye kadar tespit edilen toplam vaka sayısının 172.053'e çıktığı Endonezya'nın başkenti Cakarta'da bulunan Eijkman Moleküler Biyoloji Enstitüsü'nden yapılan açıklamada, "Tespit edilen yeni vakalarda mutasyona uğrayarak daha bulaşıcı hale gelen fakat daha hafif bir virüs tespit edildi" ifadeleri kullanıldı.

Reuters'a açıklamalarda bulunan enstitünün başkan yardımcısı Herawati Sudoyo, ülke genelinde tespit edilen yeni vakaların Covid-19'un mutasyona uğramış yeni bir türü olabileceğini söyledi. Sudoyo, açıklamasında “Enstitünün elde ettiği verilerdeki gen diziliminde bu değişimi fark ettik. Son dönemde yaşanan artışın buna bağlı olup olmadığını anlamak için daha kapsamlı bir araştırma yapılması gerekiyor” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü'nün geçtiğimiz şubat ayında tespit edildiğini ve Avrupa ve Amerika'da dolaşmakta olduğunu söylediği tür, Endonezya'nın komşu ülkeleri Singapur ve Malezya'da da tespit edildi.

Kaynak : https://www.sozcu.com.tr/2020/dunya/mutasyona-ugramis-covid-19-tespit-edildi-6014159/
70
21
17
8
7
Emoji İle Tepki Ver
70
21
17
8
7