• Anasayfa
  • Yaşam
  • ODTÜ, Eğitim Öğretimde En Başarılı Üniversite Oldu

ODTÜ, Eğitim Öğretimde En Başarılı Üniversite Oldu

47
8
5
3
2
Orta Doğu Teknik Üniversitesi, YÖK tarafından yayımlanan raporda eğitim öğretim alanında en başarılı üniversite unvanını aldı. ODTÜ rektörü "Rapor ile tüm üniversitelerin verilerinin kayıt altına alınması, korunması ve gelecek için değerlendirilmesi çok önemli bir başlangıç." dedi.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından yayımlanan 5 ana başlıkta 45 kritere göre verilerin yer aldığı 2018 Yılı Üniversite İzleme ve Değerlendirme Raporlarında "eğitim ve öğretim" alanında en başarılı üniversite oldu.

Kök, YÖK tarafından üniversitelerin 2019 verilerinin 2020'deki üniversite tercih döneminden önce açıklanacağını hatırlatarak, "Rapordaki veriler hem üniversiteler tarafından değerlendirilecek hem de gelecek yıllarda üniversiteye başlayacak gençler tercihlerini yaparken bu verileri görebilecek." diye konuştu

"Gelişimimizi sürdürülebilir kılmak istiyoruz."

Üviversitelerin başarılarının sürekli olması gerektiğine değinen Kök, "ODTÜ olarak Üniversite İzleme ve Değerlendirme Raporu'ndaki genel durumumuzu gördükten sonra sadece 'eğitim ve öğretim' alanında değil, diğer alanlarda da kendimizi geliştirmeyi, eksik olduğumuz yerleri görerek önümüzdeki yıllarda daha iyi noktalara gelmeyi hedefliyoruz. Böylece gelişimimizi sürdürülebilir kılmak istiyoruz." diye konuştu.

Kök, her üniversitenin kendisiyle yarışmasının bir rekabet doğuracağını belirterek, "Her üniversitenin daha iyi noktalara ulaşmak için gösterdiği çaba yükseköğretim kurumları arasında rekabeti de getirecektir. Üniversitelerin birbirleriyle yarışmalarını da çok anlamlı buluyorum. Çünkü bu hem ulusal hem de uluslararası düzeyde başarıyı getirecektir. Rapor sayesinde de her üniversite, yıl içindeki eksikliklerini görerek, bunları gidermek ve daha iyi bir noktaya ulaşmak için çabalayacaktır." dedi.

Üniversitelerin "eğitim öğretim", "araştırma" ve "topluma hizmet" olmak üzere üç temel misyonu olması gerektiğini belirten Kök, şöyle konuştu: "ODTÜ olarak topluma hizmet eden bir üniversite olmayı çok önemsiyoruz. Bu konuda temel yaklaşımımız, bilimi topluma anlaşılır şekilde sunmak ve sevdirmek. Bu çerçevede özellikle son yıllarda önemli çalışmalar yaptık. Örneğin, bilimi topluma sevdirmek için ülkemizin farklı illerinde 'Bilim Kafe' etkinlikleri düzenliyoruz. Bu etkinliklerde öğretim üyelerimiz halka açık mekanlarda bilimsel sunumlar yapıyor."

Kaynak : https://www.aa.com.tr/tr/egitim/odtu-egitim-ogretimde-en-basarili-universite-oldu/1597004
47
8
5
3
2
Emoji İle Tepki Ver
47
8
5
3
2