Paraların Üstündeki Bu Sayılar Ne İşe Yarıyor? Farkında Olmadan 15 Bin TL Değerinde Banknot Taşıyor Olabilirsiniz!

8
5
1
1
1
Türk Lirası banknotlarının üstünde yazan sayılar, sahteciliğin önüne geçmede büyük rol oynamasının yanı sıra paraya yeni bir değer katabiliyor.

Hemen hemen her gün kullandığımız, elden ele dolaşan paraların üzerinde bulunanlara hiç dikkat etmiş miydiniz? Hayır, üstündeki önemli isimlerden bahsetmiyoruz.

Banknotların hepsinin üzerinde, belirli sayılar oluyor. Bu sayılar ne için var ve bazıları neden çok değerli olabilir? Anlatalım.

Paraların üzerinde bulunan sayılar ne işe yarıyor?

para

Türk Liralarının üzerinde yer alan harf ve rakamlar, seri numarasını oluşturuyor. Böylece her banknot benzersiz oluyor ve sahteciliğin önüne geçiliyor. Bankalar ve finansal kurumlar, paranın dolaşımını seri numarasından takip edebiliyor.

Ayrıca paraların ön ve arka yüzlerinde bulunan her iki seri numarası da aynı olmalı. Eğer aynı değilse muhtemelen sahte paradır.

Peki radar seri nedir?

radar para

Bir banknotun radar seri numarasına sahip olması demek, soldan sağa ve sağdan sola okunduğunda aynı olması demektir. Mesela 567765, 1234321 veya A43944934 gibi. Bu radarlar da kendi içinde; tam radar, 6’lı radar, 8’li radar olarak farklı gruplara ayrılabiliyor.

İşte bu radar seri içeren paralar, diğer paralara göre epey değerli oluyor ve koleksiyoncular tarafından değerlendiriliyor. Radar türüne göre 2000-15000 TL arası değerlerde değişebiliyor. Kim bilir, belki bir radar serili para dönüp dolaşıp sizin cüzdanınıza girmiştir. Kontrol etmekte fayda var!

Kaynaklar: Koleksiyonlar, Kaime

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

8
5
1
1
1
Emoji İle Tepki Ver
8
5
1
1
1