Telefonla Çektiğimiz Fotoğrafların Kenarları Neden Uzatılmış Gibi Görünür?

7
3
2
2
1
Akıllı telefonları kullanarak çektiğimiz bazı fotoğraflar, özellikle de kenarlarından eğilirler. Peki bu neden olur?

Gelişen akıllı telefonlar, hayatımızdaki pek çok alışkanlığı değiştirdi. Örneğin artık pek çok işimizi akıllı telefonlar aracılığıyla hallediyoruz. Ayrıca attığımız her anı fotoğraflıyor, bazılarını da sosyal medya platformları üzerinde paylaşıyoruz. Şimdi sizlere, akıllı telefonların neredeyse tümünde görülen yaygın bir fotoğraf çekme sorunundan bahsedeceğiz. 

Akıllı telefonuyla fotoğraf çekenler iyi bilir; bazen görüntünün kenarlarındaki obje veya kişiler, olması gerekenden farklı görünürler. Görüntü eğilir veya uzar. Bu da çekilen fotoğrafın olması gerektiği gibi görünmemesine yol açar. Peki bunun nedeni nedir? Gelin çoğu zaman can sıkan şu olaya derinlemesine bakalım.

Bozulmuş bir fotoğraf nasıl görünür?

Bozulmuş fotoğraf

Yukarıdaki fotoğrafta, buraya kadar anlattığımız her şeyin en net örneklerinden bir tanesini görüyorsunuz. Fotoğrafın sol kısmına baktığınızda, eğilmiş dolap kapaklarını görebilirsiniz. Sağ tarafta ise çerçeveler, olmaması gerektiği bir şekilde görünüyor. Öte yandan; fotoğrafın orta kısmına denk gelen gökdelen ise düz görünüyor. İşte tüm bunlar neden kaynaklanıyor? Bu sorundan kurtulmanın bir yolu yok mu?

Telefonunuzun kamerası geniş açılıysa veya ultra geniş açılı kamera ile çekim yapıyorsanız, bu sorunla karşılaşabilirsiniz

geniş açı

Piyasa sürülen akıllı telefonların kameraları, her geçen gün biraz daha iyileşiyor. Artık öyle bir noktaya geldik ki bir film çekmek için bile akıllı telefon kullanabilirsiniz. İşte yaşanan eğilme sorununun nedeni de tam olarak bu gelişen teknoloji. Akıllı telefon sektörünü yakından takip eden okurlarımız bilir; yeni nesil telefonlarda kullanılan ana kamera sensörleri bile artık geniş açı sunuyorlar. Fotoğraflardaki bozulmaya neden olan şey de bu. Geniş açı. Eğer telefonunuzun ultra geniş açılı ikinci kamerasını kullanıyorsanız da bu sorunu yaşayabilirsiniz.

Bizim hata dediğimiz şey, aslında lenslerin yapısıyla ilgili

optik bozulma

Akıllı telefonlarda çektiğimiz fotoğraflardaki eğriliğin nedeni, aslında kullanılan lenslerin genel yapısıdır. Öyle ki bu lensler, küçük bir alana daha fazla alan sığdırmak için özel olarak tasarlanmışlardır. İşte bu tasarım da bozulmaya (distorsiyon) yol açar. Çünkü geniş veya ultra geniş açılı lensler, bir nesneyi optik eksenden uzaklaştıkça daha az büyütür. Bu da yukarıdaki fotoğrafta da görebileceğiniz gibi; merkezden uzaklaştıkça eğilmeler yaşanmasına yol açar. 

Balık gözü kameralar, optik bozulmayı avantaja dönüştürür

balık gözü kamera

Pek çoğumuz için problem olarak görülen optik bozulma, bazı fotoğrafçılar için benzersiz çekimler sunar. Bunun en iyi örneği, balık gözü kameralarla yapılan çekimlerdir. Yukarıdaki fotoğrafta, balık gözü kamera ile yapılmış bir çekimi görüyorsunuz. Oldukça kavisli bir yapıya sahip olan balık gözü lensler, optik bozulmayı maksimum seviyeye getirir.

Optik bozulmaya karşı ne yapılabilir?

telefon lens kamera

Akıllı telefonunuzda fotoğraf çekerken bozulmalar oluyorsa, yapabileceğiniz birkaç şey var. Bunlardan ilki, fotoğraflamak istediğiniz bir nesneyi ortalamak olacaktır. Çünkü az önce de anlattık; bu bozulmanın nedeni, nesnelerin merkezden uzaklaştıkça daha az büyütülüyor oluşu. Nesneleri ortaya almanız durumunda, optik bozulmadan rahatlıkla kurtulabilirsiniz

Optik bozulmadan korunmanın yollarından bir tanesi de harici uygulamalar kullanmaktır. Öyle ki bugün Android ve iOS için tasarlanmış olan sayısız fotoğraf düzenleme uygulaması var. Bu uygulamalar, optik bozulmayı minimuma indirmeyi başarıyorlar. Ancak akıllı telefonunuzdaki uygulamalara güvenmiyorsanız, Adobe Photoshop gibi profesyonel yazılımlardan da yararlanabilirsiniz. Hatta telefonunuz RAW çekimler yapabiliyorsa, ham görüntüyü bilgisayarınıza aktardıktan sonra yapacağınız düzenleme ile mükemmel görüntüler elde edebilirsiniz.

7
3
2
2
1
Emoji İle Tepki Ver
7
3
2
2
1