Bakanlıktan Otomobil Satış Sınırlaması Hakkında Açıklama: Sınırlama Ne Zaman Kaldırılacak? Vatandaşlara 'Satma' Sınırı Gelecek mi?

12
2
1
0
0
Ticaret Bakanlığı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren ikinci el otomobil düzenlemesi ile ilgili açıklamada bulundu. Yapılan açıklamada, düzenlemenin tüm hususlarına değinildi.

Bir süredir gündeme getirdiğimiz konulardan bir tanesi olan ikinci el otomobiller ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Resmi Gazete'nin bugünkü sayısı ile ikinci el otomobil satışlarına kısıtlama getirildi. Buna göre galeriler ile kiralama şirketleri, satın aldıkları bir sıfır otomobili ya 6 ay ya da 6.000 kilometre ellerinde tutmak zorunda olacaklar. Hükümet, bu yöntem sayesinde ikinci el araba piyasasındaki arz talep dengesinin düzeleceğini, fiyatların normale döneceğine inanıyor.

Şimdiyse bu konuyla ilgili yeni bir gelişme daha yaşandı. Ticaret Bakanlığı, konuyla ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamada uygulamanın nasıl sürdürüleceği, kimleri etkileyeceği ve ne zaman sona ereceği gibi hususlara değinildi. Gelin hep birlikte, Ticaret Bakanlığı'nın ikinci el arabalarla ilgili açıklamalarına yakından bakalım.

1 Temmuz 2023'te sona erecek

İkinci el otomobil

Ticaret Bakanlığı'nın açıklamasında, bu uygulamanın piyasayı normale döndürmek için yapıldığı ifade edildi. Yetkililere göre düzenleme, 1 Temmuz 2023'te sona erecek.

Bilindiği üzere, motorlu kara taşıtları piyasasında yaşanan arz ve talep dengesizlikleri aşırı ve adil olmayan fiyat artışlarına ve stokçuluk faaliyetlerine neden olabilmektedir. Bu faaliyetlerin engellenmesine yönelik Bakanlığımıza ulaşan talepler ile konuya ilişkin kamuoyu beklentilerinin karşılanmasını teminen İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte değişiklik yapılmaktadır. Oto galeriler, yetkili bayiler ve araç kiralama firmaları ile ticari faaliyet kapsamında ikinci el otomobil ve arazi taşıtı satışı yapan kişiler tarafından 1 Temmuz 2023 tarihine kadar ilk tescili yapılan otomobil ve arazi taşıtlarının pazarlaması veya satışı, ilk tescil tarihinden itibaren altı ay ve altı bin kilometre geçmedikçe yapılamayacaktır. Getirilen pazarlama ve satış kısıtlaması 1 Temmuz 2023 tarihinde sona erecektir.

Aracını satmak isteyen sıradan vatandaş, bu düzenlemeden etkilenmeyecek

Ticaret Bakanlığı

Ticaret Bakanlığı, sahip olduğu bir otomobili satmak isteyen sıradan vatandaşla ilgili de açıklama yaptı. Yapılan açıklamaya göre vatandaşlar, bu satış kısıtlamasından muaf olacak.

Nihai tüketiciler tarafından yapılan ikinci el motorlu kara taşıtı satışları bu düzenlemenin dışında olacaktır. Ancak, nihai tüketiciler tarafından bir takvim yılı içinde yapılan üçten fazla otomobil ve arazi taşıtı satışları da ticari faaliyet kapsamında değerlendirilebileceğinden, bu taşıtların satışı ilk tescil tarihinden itibaren altı ay ve altı bin kilometre kısıtlaması kapsamında yer alabilecektir. Yapılan düzenleme ile yalnızca otomobil ve arazi taşıtlarının pazarlanması ve satışı kısıtlanacaktır.

Kamyon, otobüs, kamyonet vb. taşıt türleri bu kısıtlama kapsamında yer almamaktadır. İkinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal edenler tarafından kendileri üzerine alınan taşıtların yanı sıra, herhangi bir üçüncü kişi üzerine tescil ettirilen taşıtların ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal edenler aracılığıyla pazarlanması veya satışı da bu kısıtlama kapsamında değerlendirilecektir. Örneğin, ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti ile iştigal edenler tarafından verilen ilanlar da pazarlama faaliyeti kapsamında değerlendirileceğinden denetime tabi olacaktır.

Denetim yapılacak

ikinci el otomobil düzenlemesi

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, bu düzenlemenin kağıt üzerinde kalmayacağı belirtildi. Yetkililere göre düzenli denetimler ve vatandaştan gelecek şikayetlerin incelenmesi ile otomobil pazarının dizginlenmesi sağlanmış olacak.

Ayrıca vatandaşlarımızdan gelen şikayetler derhal işleme alınacaktır. Düzenleme ile halihazırda sektörde yaşanan aşırı ve adil olmayan fiyat artışlarının önüne geçilmesi hedeflendiğinden, bu Yönetmelik hükmü 1 Temmuz 2023 tarihine kadar geçici bir süre yürürlükte kalacaktır. Bakanlığımızca, piyasa koşulları ve kamuoyu beklentileri dikkate alınarak bu düzenlemenin uygulaması altı aya kadar uzatılabilecektir.

12
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
12
2
1
0
0