Arabalarda Dikiz Aynasının Altında Bulunan Küçük Çıkıntının 'Vay be!' Dedirten İşlevi

31
10
8
6
6
Teknolojik aletlerde, cihazlarda o kadar çok işlevsel buton var ki hepsine hakim olmak gerçekten zor. Özellikle de arabalar bu konuda başı çekiyor.

Üçüncü gözünüz olan dikiz aynasının altındaki bu kısım da aslında hep göz önünde duruyor ancak yine de gözden kaçan bir buton.

Eminiz ki pek çoğunuz bu detayı ilk defa duyacaksınız. Öğrendiğinizde ise artık sürekli kullanmak isteyeceksiniz.

Dikiz aynasının hemen altındaki bu çıkıntıda bulunan düğme, gece görüşünü optimize ediyor.

dikiz aynası

Geceleri arkanızdan gelen ve uzun farlarını kapatmayan bir araba geliyorsa bu düğmeyi iterek aynada görünen ışığı kısabilirsiniz. Aynanın açısı değişerek gözünüze gelen ışık azalmış olacaktır.

araba ayna

Yani sanılanın aksine oturma pozisyonunuza göre aynayı ayarlama düğmesi değildir. Hatta daha çok çeşitli aksesurları asmak için kullanılır ama bu önemli amacı bilinmez.

Bazı arabaların dikiz aynasında bu düğme bulunmuyor.

dikiz aynası kamera

Çünkü ihtiyaç halinde aynadaki sensörler sayesinde ışık otomatik olarak kısılıyor. Bir de düğmeye basarak gözünüzü yoldan ayırmayı önlemeye yaran çok daha kullanışlı bir özellik.

Ekranlardaki gece/gündüz modu gibi de düşünebilirsiniz. Zamanla aynalar yerini ekranlara bırakacağı için bu tip özellikler yerini çok daha kullanışlı teknolojilere bırakacaktır elbet.

dikiz aynası düğme

Özetle, kendinize bir iyilik yapın ve bu yararlı özelliği her zaman kullanın. Geceleri gözünüzü alan ışığı engelleyerek size daha güvenli bir sürüş sağlayacaktır.

31
10
8
6
6
Emoji İle Tepki Ver
31
10
8
6
6