'Togg' İsimli Alan Adları İnterneti Sardı: 10 Milyon TL'ye Kadar Fiyat Biçiliyor

29
5
2
2
1
Togg'un Türkiye gündeminde büyük bir yer edinmesiyle birlikte 'Togg' ifadesini içeren alan adları da ilan sitelerini doldurdu.

Türkiye’nin ilk yerli elektrikli otomobili Togg T10X’in fiyatı ve özellikleri açıklandı. 16 Mart itibarıyla ön sipariş çekilişi için başvurular başlarken, Togg’un gündem olmasıyla farklı bir sektörde de hareketlenmeler yaşandı.

Togg adının popülerliğinden faydalanmak isteyen bazı internet kullanıcıları, içinde Togg’un geçtiği çeşitli alan adlarını satın aldı, ikinci el ilan sitelerinde ve forumlarda satışa koymaya başladı. “toggbayi.com” ve “toggyedekparca.com” gibi alan adları satılığa çıkarıldı.

İnternette satışa konan bazı ‘Togg’ içeren alan adları:

togg

togg

Sadece Sahibinden.com üzerinden ‘Togg’ aramasını yaptığımızda fiyatları 50 bin TL ile 10 milyon TL arasında değişen alan adlarıyla karşılaşıyoruz. 

Peki bu alan adları ne tür tehlikeler barındırabilir?

Togg adına alınan alan adları, tüm gündem olan kurum ve şirketler adına alınan taklitçi alan adlarına benzer tehlikeleri barındırabilir. Bu internet sitelerini ziyaret eden kullanıcılar bilgilerini üçüncü taraflarla paylaşma hatasına düşebilir.

Ayrıca bu alan adları 'Togg' ismini içerdiğinden, Google'da üst sıralarda çıkmaları durumunda pek çok kişi için şüphe uyandırmayabilir.

Alan adlarına el konulabilir mi?

Dünya çapında alan adlarına şirketler tarafından el konulmaya çalışıldığını pek çok kez gördük ve görmeye devam ediyoruz. Fakat el konulma durumu yasal süreçlerle işliyor ve şirketin alan adlarına el koyabilmesi için çok somut gerekçeler sunması gerekiyor.

Togg, kendisi için “togg.com” alan adı için açtığı davayı kaybetmişti:

29
5
2
2
1
Emoji İle Tepki Ver
29
5
2
2
1