• Anasayfa
  • Donanım
  • TSMC, 2 nm İşlemcilerin Ar-Ge Çalışmalarına Başlıyor

TSMC, Dünyanın İlk 2 nm İşlemcilerini Geliştirmeye Başlayacaklarını Duyurdu

24
7
2
1
0
Tayvan merkezli, 50 binden fazla çalışanı olan, dünyanın en büyük yarı iletken üreticisi olma ünvanına sahip olan TSMC; 2 nm işlemcilerle ilgili Ar-Ge çalışmalarına başlayacaklarını duyurdu. 2024 yılına kadar sürecek olan çalışmaların ardından 2 nm işlemcilerin seri üretimlerine geçilecek.

1987 yılında kurulan ve dünyanın en büyük yarı iletken üreticisi olma ünvanını kimseye bırakmak istemeyen TSMC, 2 nm işlemcilerin Ar-Ge işlemlerine başladığını duyurdu. Böylelikle dünyada ilk kez bir şirket, 2 nm işlemciler üzerinde çalışacağını duyurdu. Yapılacak olan Ar-Ge çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte bu işlemcilerin üretilmesi için hedeflenen tarih 2024.

TMSC'nin gündem yaratacak tek açıklaması bu da değil. Şirket yetkililerinden birisi olan Zhuang Zishou, yeni fabrikalarının Tayvan'da onay aldığını belirterek bu fabrikanın 2021 yılında 3 nm işlemciler üzerinde çalışacağını, 2022 yılında da seri üretime geçeceğini söyledi. 

2 nm işlemcilerin Ar-Ge çalışmalarının yapılması ve şirketin üretime geçeceği yer de belli olmuş durumda. TSMC, bu merkezi Tayvan'ın Hsinchu kentinte bulunan Güney Bilim ve Teknoloji Parkı'nda kuracak. Neden bu şehri seçtiklerine dair de ufak bir açıklamada bulunan TSMC, bu kentte baş gösteren beyin göçü sorununun önüne geçmek için böyle bir girişimde bulunduklarını söyledi. 

2 nm işlemcilerin Ar-Ge ve üretim süreçleriyle ilgili bilgiler şimdilik fazlasıyla kısıtlı. Konuyla ilgili olarak şirket tarafından yapılacak olan yeni açıklamaları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Kaynak : https://www.gizchina.com/2019/06/17/tsmc-officially-launched-the-worlds-first-2nm-process-rd/
24
7
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
24
7
2
1
0