Türkiye Artık Yenilenmiş Elektronik Cihazların İthalatını Yapacak: Yeni Yönetmelik Hazırlanıyor

81
16
8
5
0
Türkiye, kullanılmış ve yenilenmeye gönderilmiş elektronik cihazlar hakkında yeni bir yönetmelik için hazırlanıyor. Bu yönetmeliğe göre firmalar artık yenilenebilir cihazlar üretmek zorunda olacak, cihazları yenilemek için geri almayı kabul etmek zorunda olacak ve yurt dışından yenilenmiş ürünler ithal edebilecekler.

Yenilenmiş cihaz deyince ilk olarak aklınıza hemen akıllı telefon gelse de dünyadaki tek elektronik cihazlar akıllı telefonlar değil. Bir buzdolabı veya fırın da yenilenebilir ve bildiğiniz gibi Türkiye, akıllı telefonlarda olmasa bile birçok elektronik üründe ileri sanayiye sahip bir ülke.

Dünya Gazetesi Ankara muhabiri Mehmet Kaya'nın edindiği bilgilere göre yeni hazırlanan bir yönetmeliğe göre artık Türkiye’deki bütün elektronik firmaları, bununla beraber yenilenmiş elektronik cihazlarla alakalı birçok şeyi yapmakla yükümlü olacaklar.

Yurt dışından elektronik cihazlar ithal edilebilecek

Yeni hazırlanan Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Yönetimi yönetmeliğinin taslağına göre cihazlar hangi markaya aitse toplamak o markanın yükümlülüğü olacak. Toplanan cihazların pilleri ayrılarak geri dönüşüme gönderilecek. İşlemlerin hepsi Çevre Bakanlığı tarafından denetlenecek.

Bütün bu yönetmeliğin amacı ise yeni ürünler üretirken ki parça ihtiyacını yurt dışından karşılamak yerine ülke içinde döndürüp kâr etmek. O süre zarfı boyunca da vatandaşa ucuz elektronik ürünler sunabilmek için yenilenmiş elektronik cihazlar yurt dışından ithal edilebilecek.

Yeni yönetmelik taslağına göre şirketler, yeni bir ürün sattıklarında müşterilerinin eski ürünlerini almak zorunda olacaklar. Siz yeni yasa tasarısı hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Kaynak : https://www.dunya.com/gundem/yenilenmis-elektronik-ithalatina-izin-hazirligi-haberi-663734
81
16
8
5
0
Emoji İle Tepki Ver
81
16
8
5
0