• Anasayfa
  • Otomobil
  • Corvette C8 ve BMW M4 Competition, Drag Pistinde Yarışıyor

BMW M4 Competition ile Chevrolet Corvette C8'in İzlerken Mest Olacağınız Drag Yarışı [Video]

13
2
0
0
0
Alman devi BMW ile ABD devi Chevrolet'nin göz bebeği araçları drag pistinde karşı karşıya geldi. BMW M4 Competition ile Corvette C8'in karşı karşıya geldiği anlar, izleyenleri adeta mest etti.

Alman otomotiv devi BMW’nin göz bebeği olan M4 Competititon ve ABD’nin en sevilen spor otomobil üreticilerinden biri olan Chevrolet'in Corvette C8 modeli yarışırsa ne olur? Bir otomobil dergisi bu sorunun cevabını merak edip bu iki canavarı yan yana getiriyor.

Güçleri ve performansları birbirine oldukça yakın olan bu araçlar aslında tamamen farklı şekillerde tasarlandı. Fakat her ne kadar kaputun altında birbirinden farklı olsalar da her ikisi de düz yolda asfaltı “ağlatacak” kadar güçlü araçlar.

Peki kaputun altında ne var?

BMW M4 ve Corvette C8

Corvette C8 modelinde turbosuz, tamamen doğal bir hava girişi olan 6,2 litre V8 motor mevcut. Bu aracın toplam gücü ise 495 beygire tekabül etmekte. Çoğu yeni nesil spor araçta 1 değil, 2 tane olan turbonun bu araca koyulmaya gerek duyulmaması bile C8’in ne kadar iddialı olduğunu gösteriyor.

Alman devi BMW’nin M4 Competition modelinde ise turbo ile güçlendirilmiş 3,0 litre sıralı 6 olarak bilinen motor mevcut ve yaklaşık 503 beygir gücünde. Bu canavarda her ne kadar daha küçük bir motor kullanılmış olsa da Corvette C8 modelinde olmayan turbo, M4 Competition’a fazladan birkaç beygir ekleyerek onu Corvette’ten daha güçlü yapmış durumda.

Peki bu araçlar pistte nasıl?

Kağıt üstünde her iki araç da tam bir canavar. İki araçta da fabrika çıkışı olan takla kafesi (roll cage) mevcut. Araçların dyno testlerinde ise M4 şaşırtıcı sonuçlar elde etmeyi başardı. Fakat Corvette C8’in ağırlık dağılımı arkaya yoğunlaştırıldığı için araç, M4’ten yarım saniye daha hızlı 0-100 yapmayı başardı.

İki araç yan yana drag yarışına başladığında liderlik C8’deydi. Ancak BMW’nin şaşırtıcı ivmelenmesi sayesinde M4 kısa sürede farkı kapattı ve drag yarışında C8’i adeta ezdi geçti. Beygir gücüne baktığımızda sadece 8 beygir fark olmasına rağmen BMW’nin bu farktan çok daha fazla performans gösterdiğini belirtelim.

Özellikle BMW araçları hakkındaki bazı teorilere göre, BMW’nin spor araçları kağıt üstünde verilen rakamlardan çok daha güçlü üretiliyor. Bu drag yarışı ise bu çılgın komplo teorisini doğrular nitelikte.

Peki, sizce BMW M4 Competition mı, Corvette C8 mi? Fikirlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın.

Kaynak : https://www.motor1.com/news/519270/bmw-m4-corvette-drag-race/
13
2
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
13
2
0
0
0