Cumhurbaşkanı'na Otomobiller İçin 'ÖTV Değiştirme Yetkisi' Tebliğe Eklendi: Sadece Oran Değil, Tüm ÖTV Sistemi Değiştirilebilecek

31
17
7
1
0
Cumhurbaşkanı'na ÖTV ile ilgili yetki veren düzenleme, ilgili tebliğe eklendi. Halihazırda ÖTV'yi üç katına çıkarma ve sıfırlama yetkisine sahip olan Cumhurbaşkanı, kategori bazında ÖTV belirleyebilecek ve bir anlamda ÖTV sistemini değiştirebilecek.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ÖTV ile ilgili verilen yetkiyi ilgili tebliğe ekledi. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan söz konusu tebliğ ile Cumhurbaşkanı, ÖTV'yi kategorilere göre belirleyebilecek. Hatta kategorileri değiştirebilecek.

Aslına bakacak olursak Cumhurbaşkanı Erdoğan, bundan yaklaşık bir yıl önce zaten ÖTV'yi üç katına çıkarma ve sıfırlama yetkisine sahip olmuştu. Bugünkü düzenleme ise bu yetkiyi ilgili tebliğe resmi olarak ekledi. Erdoğan. söz konusu tebliğ dahilinde, görevi boyunca 87.03 GTİP numarasında yer alan mallar için farklı matrah grupları oluşturabilecek. Örneğin; motor gücü, cinsi, sınıfı ve emisyon gibi kategoriler için farklı ÖTV oranları belirleyebilecek.

İşte Resmi Gazete'de yer alan yeni yetki:

Resmi Gazete

MADDE 4- Aynı Tebliğin (III/B/1) bölümünün üçüncü paragrafında yer alan “Bakanlar Kurulu” ibaresi “Cumhurbaşkanı” olarak, “bir” ibaresi “ve bu oranlara esas özel tüketim vergisi matrahlarının alt ve üst sınırlarını üç” olarak değiştirilmiş ve aynı paragrafta yer alan “sıfıra kadar indirmeye;” ibaresinden sonra gelmek üzere “bu sınırlar içinde kalmak şartıyla 87.03 GTİP numarasında yer alan mallar için farklı matrah grupları oluşturmaya, malların matrah grupları, motor gücü, cinsi, sınıfı, üst yapı gövde tanımı, emisyon türü ve değeri, istiap haddi ile yolcu ve yük taşıma kapasitesi itibarıyla farklı oranlar belirlemeye;”  ibaresi eklenmiştir.

87.03 GTİP numarasında yer alan mallar ne demek?

Resmi Gazete'de yer alan kararda bulunan "87.03 GTİP numarasında yer alan mallar" ifadesi kafanızı karıştırmış olabilir. Resmi makamlar, bu ibareyi şöyle açıklıyor: Binek otomobiller ve esas itibariyle insan taşımak üzere imal edilmiş diğer motorlu taşıtlar (87.02 pozisyonuna girenler hariç)

Bu yetkiyle neler yapılabilir?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a verilen yetki, araçlar özelinde ÖTV oluşturmaya imkan tanıyor. Örnek vermek gerekirse; bu kararla 1.6 litre motora sahip olan bir otomobil için, 1.2 litre motora sahip olan bir otomobilden çok daha düşük ÖTV ödenebilir. Bu yetki, yerli otomobil TOGG için yeni teşviklerin yolda olduğunun bir ipucu da sayılabilir. Hatırlayanlarınız olacaktır; kısa bir süre önce elektrikli otomobiller için bir ÖTV düzenlemesine gidilmiş, bu düzenleme kapsamında bazı elektrikli otomobillerin fiyatları düşmüştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan kısa süre önce henüz fiyatı bilinmeyen TOGG'da ÖTV oranının yüzde 10'a düşürüldüğünü söylemişti:

Kaynak : https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2022/07/20220726-14.htm
31
17
7
1
0
Emoji İle Tepki Ver
31
17
7
1
0