Netflix ve Disney+ Gibi Dijital Platformlar, ABD'de İlk Kez Kablo TV İzlenmelerini Geride Bıraktı

12
8
2
1
0
TV'nin temsil ettiği geleneksel medya ve dijital platformların temsil ettiği yeni medyanın rekabeti sürüyor. Türkiye'de ise kullandığımız Netflix ve Disney+ gibi çoğu dijital platform ABD merkezli; TV kanallarımızın bir kısmı ABD'li şirketlere bağlı. İşte bu yüzden ABD'deki bu araştırma sonuçlarına yakından bakıyoruz.

Medya araştırmaları şirketi Nielsen tarafından, ABD genelinde ve her ay yapılan araştırmanın Temmuz 2022 sonuçlarına göre dijital içerik platformları, ilk kez kablo TV'yi geride bıraktı. 

Geçtiğimiz hafta Türkiye'deki nüfusun %69'unun TV izlemeye devam ettiğini gösteren araştırma sonuçları yayınlanmıştı. Bu sonuçlar her ne kadar dijital platformlar ile karşılaştırılmamış olsa da ABD'deki kırılma noktasının henüz Türkiyede yaşanmadığı göstermek adına etkili. 

  • NOT: Kablo TV, Türkiye'de ABD'de olduğu kadar yaygın kullanılan bir yöntem değil. Ancak ABD için kablo TV doğrudan dijital platformların rakibi konumunda. Türkiye'de ise bu rekabete anten ve uydu yayınları da dahil oluyor.

ABD'deki dijital içerik platformları, ilk kez Temmuz 2022'de TV izlenmelerini geçti:

Araştırma sonuçlarına göre Netflix, YouTube, Hulu ve Amazon; Temmuz ayında ABD'deki izlenmelerde en büyük paya sahip oldular. Aslında geçtiğimiz dört aydır zaten üst üste görüntülenme lideri olmuşlardı, ancak Temmuz ayındaki izlenmeleri %0,4'lük oranda  ilk kez kablolu TV izlenmesini de geçti.

Kaynak : https://www.nielsen.com/insights/2022/streaming-claims-largest-piece-of-tv-viewing-pie-in-july/?utm_campaign=DonanimHaber&utm_medium=referral&utm_source=DonanimHaber
12
8
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
12
8
2
1
0