Dünya'nın Manyetik Alanının Korku Filmlerine Fon Müziği Olacak Sesi Yayınlandı

15
1
1
0
0
Dünya'nın Manyetik Alanının Korku Filmlerine Fon Müziği Olacak Sesi Yayınlandı
Avrupa Uzay Ajansı, ünlü müzisyen ile yaptığı çalışmayla Dünya'nın manyetik alanının sesini oluşturmayı başardı.

Özellikle Güneş rüzgarlarından gelen yüklü parçacıklardan bizi koruyan Dünya’nın manyetik alanı, ya da jeomanyetik alanı, her zaman görülemiyor veya duyulamıyor. Manyetik alanın varlığını somut bir şekilde gördüğümüz en ikonik anlarsa ‘Kutup Işıkları’ olarak tanımlanan olaylarla yaşanıyor. 

Bugünse Avrupa Uzay Ajansı’ndan fazlasıyla etkileyici bir paylaşım geldi. Ajans, 2013 yılında fırlatılan Swarm uyduları ve çeşitli kaynaklarla ile elde edilen verileri sese çevirdi. Müzisyen Klaus Nielsen ile yapılan çalışma sonucunda Dünya’nın manyetik alanını ilk kez duyma şansı elde ettik. 

Dünya'nın manyetik alanını duyabiliyor olsaydık böyle duyacaktık:

Avrupa Uzay Ajansı tarafından paylaşılan detaylara göre dinlediğimiz bu ses, Dünya’nın çekirdeği tarafından oluşturulan manyetik alan ile Güneş fırtınasını temsil ediyor. Ajans, bu sesle birlikte bir projeyi de başlattı. 

Müzisyen Klaus Nielsen, bu ses ile birlikte Danimarka’nın başkenti Kopenhag’daki Solbjerg Meydanı’nda yere 30 hoparlör gömdüklerini açıkladı. Bu hoparlörlerin her birinin Dünya’nın belirli bir noktasında manyetik alanın son 100 bin yıldır nasıl değiştiğini duyuracağı belirtildi. 

15
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
15
1
1
0
0