Avrupa'da En Çok Satılan Akıllı Telefon Markaları Belli Oldu: Apple-Samsung Yarışını Kim Kazandı?

62
19
4
4
2
2023'ün üçüncü çeyreğine ilişkin akıllı telefon pazar verileri araştırıldı. Avrupa'yı kapsayan araştırma, Samsung'un galibiyeti ile tamamlandı. Ancak pazardaki durum pek de iyi değil.

Teknoloji dünyasının önemli pazar araştırma platformlarından Counterpoint, 2023'ün üçüncü çeyreğine ilişkin akıllı telefon Avrupa pazarı verilerini paylaştı. Paylaşılan veriler, akıllı telefon sektörünün pek de iyi bir noktada olmadığını gözler önüne seriyor. Üstelik iyileşme emaresi de kısa vadede pek mümkün değil gibi.

Counterpoint'in paylaştığı verilere göre Avrupa'daki akıllı telefon satışları, yılın üçüncü çeyreğinde de düşüş gösterdi. Bu bağlamda; telefon satışları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11'lik düşüş gösterdi. Öte yandan; sektörün önde gelen firmalarının tamamı, son çeyrekte kan kaybı yaşadı. Aralarından sıyrılmayı başaran tek marka ise HONOR'du.

İşte 2023'ün ilk 3 ayında en çok satan telefon markaları ve satış adetleri

akıllı telefon satışları

Yukarıdaki tabloda da görebileceğiniz üzere; Samsung'un satışları yüzde 15, Apple'ın satışları yüzde 3, Xiaomi'nin satışları yüzde 13, realme'nin satışları yüzde 30 düşüş gösterdi. Diğer markalar, son çeyrekte yüzde 8'lik satış kaybı yaşadılar. Tüm bunlar yaşanırken HONOR, satışlarını yüzde 8 civarında artırmayı başardı. 

En çok satan telefon markaları:

  1. Samsung: Tüm pazarın yüzde 32'si.
  2. Apple: Tüm pazarın yüzde 24'ü.
  3. Xiaomi: Tüm pazarın yüzde 22'si.
  4. realme: Tüm pazarın yüzde 4'ü.
  5. HONOR: Tüm pazarın yüzde 3'ü.
  6. Diğer markalar: Tüm pazarın yüzde 16'sı.

Samsung Galaxy S22 serisi

Counterpoint, markalar bazında da bazı açıklamalar yaptı. Yapılan bu açıklamalar, Samsung'un 2011 yılından beri en kötü üçüncü çeyreğini geride bıraktığını gösteriyor. Apple ise 2014 yılından sonrası için Samsung'la aynı kaderi yaşadı. Ancak Apple, yüzde 24 pazar payı ile tarihindeki en iyi üçüncü çeyreği geride bıraktı.

Kaynak : https://www.counterpointresearch.com/insights/europe-smartphone-shipments-decline-q3-2023-recovery-distant/
62
19
4
4
2
Emoji İle Tepki Ver
62
19
4
4
2