Eniştelerin Gözü Yaşlı: Türkiye'de Fiat Doblo Üretimi Bu Hafta Bitiyor...

78
23
17
3
1
Üretimine İspanya'da devam edilecek Fiat Doblo ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Bursa'daki üretimin de ithal Doblo'nun gelişinin de erkene çekildiği açıklandı.

Türkiye'de üretimi sona erecek hafif ticari araç Fiat Doblo ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Gazeteci Emre Özpeynirci, planlarda değişiklik yapıldığını iddia etti. Yapılan açıklamalara göre İspanya'da yeni üretilecek Doblo'nun Türkiye'ye geliş tarihi de TOFAŞ'ın Türkiye'deki planları da bir nebze önce çekildi. Bu iddia gerçek olursa, yerli üretim Doblo'ya tahminlerden önce veda edeceğiz.

Emre Özpeynirci tarafından yapılan açıklamaya göre TOFAŞ, 20 Mayıs'ta son yerli Doblo'yu üretecek. Bu tarihten sonra Doblo üretimi olmayacak. Oysa ki geçmişte edinilen bilgiler, üretimin temmuz ayında sona ereceğini gözler önüne seriyordu. TOFAŞ'ın neden böyle bir karar almış olabileceği belli değil

İspanyol Doblo ise haziran ayında Türkiye'ye geliyor!

Fiat Doblo İspanya

Emre Özpeynirci, yaşanan bu gelişme ışığında İspanyol Doblo'nun Türkiye'ye ne zaman geleceğini de açıkladı. Yapılan açıklamaya göre haziran ayının ikinci haftası itibarıyla ithal Doblo modeli ile tanışma imkanı yakalayacağız. 

Emre Özpeynirci'nin Twitter'daki açıklamaları şöyle:

Erkene çekildi!

İspanya'da üretilen yeni Doblo, haziran ayının 2.haftası gibi Türkiye'de satışa sunulacak. Normalde Bursa'da mevcut Doblo üretiminin bitmesi sonrası temmuzda gelecekti, erkene çekilmiş. Bu durumda Doblo üretiminin finali de erkene çekilmiş mi oluyor, göreceğiz. TOFAŞ tarafından 23 yıldır tüm nesil ve kasa tipleriyle kesintisiz üretilen Doblo, 20 Mayıs Cumartesi son kez Bursa'da bantlardan inecekmiş. 2000'de Fiat'ı iflasın eşiğinden kurtaran kritik bir modeldi. Üretimi temmuzda bitecek denmişti, 20 Mayıs'a çekilmesi şaşırttı.

Fiat Doblo yerine orta sınıf ticari üretimi yapılacak

Fiat Doblo

Yine Emre Özpeynirci'nin açıklamalarına göre TOFAŞ'ın Bursa'daki fabrikasında bu hafif ticari yerine yeni bir orta sınıf ticari araç üretimi yapılacak. Özpeynirci, bu yeni orta sınıf ticarinin 5 marka için üretileceğini söyledi. Bu markaların dördünün Fiat, Citroen, Peugeot, Opel olacağına neredeyse tamamen eminiz. Neticede TOFAŞ, kısa bir süre önce Stellantis Türkiye'nin tamamını satın aldı. Beşinci marka ise Koç Holding bünyesindeki Ford Otosan olabilir. 

Peki ya Doblo'nun akıbeti ne olacak?

Fiat e-doblo

Fiat İspanya'nın internet sitesine girdiğimizde, Doblo'nun elektrikli versiyonunun zaten satışta olduğunu görüyoruz. "E-Doblo" ismiyle pazarlanan otomobil, elektrikli veya içten yanmalı versiyonlarla Türkiye pazarında aktif olarak satılmaya devam edecek. Ancak o gün geldiğinde, bugünün Doblo'sundan çok farklı şeyler göreceğiz. 

Bugüne dek Türkiye'de üretilen Doblo'nun İspanya'ya gitmesi, aracın artık daha pahalı olacağı anlamına geliyor. Neticede yerli üretim gitmiş, ithal otomobil devri başlamış olacak. Öte yandan; temmuz ayından sonra Fiat Doblo için tedarik sorunları da baş gösterebilir.

78
23
17
3
1
Emoji İle Tepki Ver
78
23
17
3
1