Çinli Teknoloji Devi NetEase, Detroit: Become Human’ın Yapımcısı Quantic Dream'i Satın Aldı

22
7
1
0
0
Çinli teknoloji firması NetEase, Detroit: Become Human'ın yapımcısı olan Quantic Dream'in bütün hisselerini satın alarak firmanın sahibi oldu. Çinli firma daha önce de oyun stüdyosunun hissedarı olmuştu.

Çin'in uzun yıllardır büyük yatırımlar yaptığı teknoloji ve dijital oyun pazarında son yılların büyük aktörlerinden biri de NetEase olmuştu. Firma, özellikle World of Warcraft ve Diablo gibi yapımların da Çin'de oynanabilmesi için Activision Blizzard ile olan partnerliğiyle biliniyordu. 

Son dönemde yatırımlarını arttıran firma, son olarak da Detroit: Become Human'ın da yapımcısı olan Fransız oyun stüdyosu Quantic Dream'i tamamen satın aldı. NetEase daha önce de bu stüdyonun hissedarları arasına katılmıştı. 

Oyun piyasasına adeta para saçılıyor

quantic dreams

Her ne kadar "Çinli oyun firması" denildiğinde akla gelen ilk isim Tencent olsa da NetEase de her geçen gün portfolyosunu genişletiyor. Bu yıl içerisinde Jackalope Games adıyla ABD'de bir oyun stüdyosu da açan firma, 2019 yılında hissedarı olduğu Quantic Dream'i de tamamen bünyesine katmış oldu. 

Omikron: the Nomad Soul, Detroit: Become Human, Heavy Rain gibi yapımlarla tanınan Quantic Dream, aslında bir süredir yatırım arıyordu. Firmanın CEO'su olan David Cage de daha önce firmayı halka açmayı düşündüyse de son kararı Çinli ortaklarının teklifini kabul etmek yönünde oldu. Bu kararın gerekçesi olarak ise firmanın editöryel anlamda bağımsız olmak istemesi gösterildi. 

Cage, anlaşmanın zamanlamasını son dönemde oyun sektöründe yaşanan satın alma çılgınlığına bağlıyor. CEO'ya göre oyun stüdyolarının üst üste satıldığı bu dönemde, merkezde yer alan firmalar daha doğru değerlemeler yapıyor. Yani Cage'e göre bu satış sayesinde firma, son dönemde büyük firmaların adeta havaya saçtığı milyon dolarlardan payına düşeni almış olacak ancak anlamanın bedeli açıklanmadı. Firma bir yandan da Star Wars Eclipse ve Under the Waves üzerinde çalışmaya devam edecek.

Kaynak : https://www.pcgamer.com/chinese-tech-titan-netease-acquires-detroit-become-human-dev-quantic-dream/
22
7
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
22
7
1
0
0