'Vergisiz 2. El İthal Otomobil' İddiası Ortalığı Karıştırdı: İşte "Lütfen Olsun" Dedirten İddia ve Gelen Yorumlar

20
6
4
2
0
Otomobil satın alma hayali kuranları heyecanlandıran bir gelişme yaşandı. Twitter'da gündeme getirilen bir iddia, ortalığı karıştırdı.

Bir otomobil satın almanın ultra zorlaştığı şu günlerde, ikinci el piyasasını sarsan bir iddia gündeme geldi. Yatırımcı Murat Gültekin tarafından gündeme getirilen bir iddiaya göre hükümet, 2023 yılında vatandaşın daha kolay otomobil sahibi olmasını sağlamak için yeni bir uygulamayı hayata geçirecekti. Gültekin'in açıklamasına göre o düzenleme şöyle olacak:

Seçim öncesi; belirli bir süreliğine getirilmek istenen ikinci el araç ithalatında, 1 Nisan ile 31 Aralık 2023 arasında maksimum 1.6 litre motor hacmine sahip, Türkiye’deki matrah (vergisiz) değeri 300.000 TL'yi aşmayan otomobil (hususi) sınıfa ait araçların, tek seferliğine tescil kaydına izin verilecek. Aynı zamanda ithal yolu ile tescili yapılacak olan bu araçların MTV ödemesinin daha yüksek olması gerektiği yönünde görüş birliği var. Amaçlanan, dar gelirli vatandaşın tek seferliğine otomobile kolay ulaşımını sağlamak. İlk defa araç sahibi olacak 20-40 yaş arası genç kitlenin gelir durumuna göre, izin verilecek bireylere bu hak tanınacak.

Peki bu iddianın gerçek olması mümkün mü?

*Murat Gültekin'in Twitter'daki paylaşımı.

Murat Gültekin'in iddiasını daha sade bir dille aktaracak olursak; iddiaya göre 2023'te yeni bir düzenleme yapılacak ve daha önce otomobil satın almamış gençlerin yurt dışından ikinci el araba getirmesinin önü açılacak. İthal edilecek otomobilin matrah değerinin 300 bin TL altında olması durumunda, bu aracın Türkiye pazarına kazandırılması sağlanacak. Gümrük gibi vergiler olmayacak ancak MTV oranı, bu tür ithal araçlarda daha yüksek olacak. Peki bu iddianın gerçekleşme olasılığı var mı?

Deneyimli otomobil gazetecisi Emre Özpeynirci, söz konusu iddiayı kesin bir dille yalanladı. "Bir defaya mahsus 2. el araç ithalatına izin verileceğine ilişkin saçma sapan spekülatif yorumlar yapılıyor. Arkadaşlar tamamen uydurma, tamamen yalan, ciddiye almayın." diyen Emre Özpeynirci, bazı vatandaşları umutlandıran iddiaya sırt dönmüş oldu. Otomotiv dünyasının nabzını tutan EBS Danışmanlık yöneticisi Erol Şahin ise konuyla ilgili şöyle konuştu: Türkiye'de yaşadığı halde; ÖTV'siz araç alabileceğine inanmak, 2.el otomobil ithalatının serbest kalacağına inanıp hem de bundan vatandaşın yararlanabileceğine inanabilmek için, insanın kafasının cidden bir hayli güzel olması lazım...

*Emre Özpeynirci'nin cevabı.

Sosyal medya ikiye bölündü!

Söz konusu iddianın gündeme gelmesi, bazı vatandaşları umutlandırdı. Bazıları ise böyle bir şeyin mümkün olmayacağını söylüyordu. Gelin hep birlikte, ithal otomobil iddiası ile ilgili yapılmış yorumlara bakalım.

Twitter

Twitter

Twitter

Twitter

Twitter

Twitter

Twitter

Twitter

Twitter

Twitter

20
6
4
2
0
Emoji İle Tepki Ver
20
6
4
2
0