Rafadan Tayfa Karakterlerinden Güvenli İnternet Temalı Yeni Dizi: Dijital Tayfa

64
31
12
3
3
TRT Çocuk'ta yayınlanan Rafadan Tayfa karakterleri, güvenli internet kullanımı ve siber zorbalık temalı "Dijital Tayfa" temalı yeni bir dizi ile ekranlara geliyor.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, Twitter üzerinden yaptığı açıklama ile TRT Çocuk kanalının sevilen çizgi dizisi Rafadan Tayfa’daki karakterlerin şimdi de Dijital Tayfa adlı yeni bir projede bir araya geleceğini açıkladı.

“Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisinin katkılarıyla hazırlanan Dijital Tayfa serisinde çocuklara internetin güvenli kullanımı, sanal zorbalık, internet bağımlılığı, yapay zeka, nesnelerin interneti, dijitalleşmenin hayata yansımaları ve milli teknolojiler gibi konular anlatılacak.” diyen Ali Taha Koç, açıklamalarına şu şekilde devam etti:

Rafadan Tayfa karakterlerinin yer alacağı Dijital Tayfa, 26 Aralık'ta başlıyor

dijital tayfa

“Bu içeriklerin toplumda özellikle de çocuklar arasında dijital okuryazarlığın ve dijital farkındalığın arttırılmasına yönelik hazırlandı. Çocukların beğeniyle izlediği Rafadan Tayfa serisi, teknoloji içerikli bölümleriyle Dijital Tayfa olarak 26 Aralık'ta ekranlarda yer alacak. Yeni maceraların heyecanlı olmasının yanı sıra dijital okuryazarlık açısından da değerli mesajlar veriyor. Dijital Tayfa'nın yeni bölümlerinde çocukları bekleyen birçok sürpriz konu var.

Bölümlerden birinde güvenlik zafiyetlerinin yüzde 90'ını oluşturan ve internet tarihinin en eski ve en etkili saldırı türlerinden olan oltalama saldırıları anlatılacak. Çocuklar için dijital ortamların sunduğu fırsatlar ve bu ortamlarda karşılaşılabilecek tehditlere karşı alınması gereken tedbirler önemli. Dijital ortam çocuklara kendilerini ifade etme, bilgi edinme ve akranlarıyla sosyalleşme gibi önemli fırsatlar sunuyor.

Sanal ortamda geçirilen sürenin artması, çocukların zararlı ve şiddet barındıran içeriğe erişme veya siber zorbalığa maruz kalma riskini de arttırdı. Rafadan Tayfa'nın Türkiye'de çok ciddi bir izleyici kitlesine sahip. TRT ile gerçekleştirilen bu iş birliğinden çok güzel sonuçlar  doğacak. COVID-19 sürecinde uzaktan eğitim araçlarının kullanımı, çocuklar için dijital güvenliğin önemini daha da arttırdı.”

Kaynak : https://www.hurriyet.com.tr/egitim/dijital-tayfa-ekranlarda-teknoloji-hakkinda-her-seyi-anlatacaklar-41698243
64
31
12
3
3
Emoji İle Tepki Ver
64
31
12
3
3