Dışı iPhone, İçi Samsung: Apple, ABD'nin Çin Yasağı Yüzünden Bir iPhone Parçasını Daha Samsung'dan Alacak

21
5
2
1
0
Apple'ın Çin'deki tedarikçilerinin ABD'nin radarına takılması nedeniyle, şirketin Samsung'un kapısını çalacağı iddia edildi. Samsung, Apple'ın ana depolama alanı tedarikçisi haline gelebilir.

ABD merkezli teknoloji devi Apple'ın iPhone üretiminde bazı sorunlar yaşandığı ortaya çıktı. Edinilen bilgilere göre Apple, ABD hükümetinin ticaret kuralları nedeniyle Çin'deki büyük tedarikçilerinden bir tanesinden vazgeçmek zorunda kaldı. Şirket, akıllı telefon üretimi yapabilmek için en büyük rakipleri arasında yer alan Samsung'a yönelecek...

ABD hükümeti, Çin'i baskı altına alabilmek için ticari ambargolar uyguluyor. Bunlardan bir tanesi de lisans verilmeyen çip üreticilerinin ABD'li şirketlerle iş yapamayacak oluşu. İşte Apple'ın en büyük depolama alanı tedarikçileri arasında yer alan Yangtze Memory Technologies de (YMTC) lisans alamayan üreticiler arasında. Hal böyle olunca da Apple, bu markadan vazgeçmek zorunda kalacak gibi görünüyor.

Çin'de satılacak iPhone'ların yüzde 40'ı, bu markanın ürettiği parçaları kullanacaktı!

iPhone

Apple ile YMTC, 2022'nin başında anlaşmaya varmıştı. Bu anlaşmaya göre YMTC tarafından üretilen depolama birimleri, Çin'de satılacak iPhone'ların yüzde 40'ında kullanılacaktı. Ancak ABD hükümetinden gelen lisans kararı, bu hesapların tutmayacak olmasına neden oldu. Yine de şu an için kesinleşmiş bir şey olmadığını belirtelim. ABD hükümeti, YMTC'nin 60 gün içinde toplamasını istediği belgeler talep edebilir. Belgelerin onaylanması durumunda çalışmalar devam edebilir.

Aslında Samsung, her zaman iPhone için parça üretimi yaptı!

Apple ile Samsung arasında yalnızca bir rekabet olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Öyle ki Apple, bugüne dek zaten OLED ekran panelleri, depolama birimleri ve RAM için Samsung'un kapısını çalıp, kendisi için üretim yapmasını istedi. Hatta iPhone'lardaki RAM'lerin bir numaralı tedarikçisi de Samsung, depolama alanı noktasında da kapasitesinin yüzde 40 gibi bir bölümünü iPhone'lara ayırıyor. Yeni karar, Samsung'un Apple için üretim programını değiştirip değiştirmeyeceğinin merak edilmesine yol açmış durumda...

Kaynak : https://www.macrumors.com/2022/11/21/apple-use-samsung-memory-for-iphones-china/
21
5
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
21
5
2
1
0