• Anasayfa
  • Bilim
  • Sivrisinekleri İnsanlardan Uzak Tutacak Bir Yol Bulundu

Sivrisinekleri İnsanlardan Uzak Tutacak Yeni Bir Yöntem Keşfedildi

71
14
6
4
3
Sivrisineklerde bulunan bir gen devre dışı bırakıldığında insanlara olan ilgilerinin azaldığı kaydedildi.

Dişi sivrisinekler; yapılarında bulunan algılayıcılar sayesinde insanların vücut kokuları, sıcaklıkları gibi özellikleri kullanarak hedef tespiti yapabiliyorlar. Current Biology’de yayınlanan bir araştırmada sivrisineklerin insan terindeki uçucu ve asidik maddelere karşı tepkileri gözlemlendi.

Araştırmalar, sivrisineklerde bulunan koku almaçlarıyla Ir8a isimli genin arasında önemli bir bağlantı olduğunu gösteriyor. Ir8a geninin işlevsel bir sürümünden noksan olan sivrisineklere insanlar daha az çekici geliyor. Ir8a’nın bahsi geçen fonksiyonu devre dışı bırakıldığında sivrisineklerde konak arama oranının yaklaşık %50 azaldığı görüldü. Bulgular, sinek kovucuların geliştirilmesi için yeni bir yaklaşım sağlayabilir.

Araştırmada, Ir8a genini devre dışı bırakan kokular kullanılmış bir sivrisinek kovucunun insanları sivrisineklere karşı görünmez yapabileceği veya tam tersi, Ir8a geni kullanarak sivrisineklerin dikkatinin başka bir şeye çekilebileceği belirtildi.

Araştırmacıların asıl hedefi, insanları sivrisinek ısırıklarından koruyacak üstün bir ilaç geliştirebilmek. Bu araştırma, hedefe ulaşmak için oldukça önemli bir adım.

Kaynak : https://phys.org/news/2019-03-mosquitoes-human-ways.html
71
14
6
4
3
Emoji İle Tepki Ver
71
14
6
4
3