Toyota’nın Sakarya’daki Fabrikası Üretimi Geçici Olarak Durduracak

3
1
0
0
0
Toyota'nın Türkiye ve Çekya'da bulunan fabrikalarının Şubat 2023 üretim yapmayacakları açıklandı. Çekya'daki fabrikanın durma nedeni tedarik problemleri. Türkiye'de ise bakım onarım çalışmaları yapılacak.

Türkiye'de en çok tercih edilen otomobil markaları arasında yer alan Toyota ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Şirketin Çekya'da ve Türkiye'de bulunan fabrikalarının bir süre üretim yapmayacağı açıklandı. Gelin detaylara yakından bakalım.

Gazeteci Emre Özpeynirci'nin açıklamasına göre Toyota'nın Sakarya'da bulunan fabrikası, önümüzdeki hafta itibarıyla çalışmayı durduracak. 14 gün boyunca üretimin yapılmayacağı fabrikada bakım onarım çalışmalarının yapılacağı ifade ediliyor. Çekya'daki durum ise biraz daha sıkıntılı. Zira yapılan açıklamalarda  “Tedarik zincirindeki bileşen ve parça sıkıntısı nedeniyle 31 Ocak’tan itibaren üretimi geçici olarak durdurmak zorunda kalacağız.” ifadelerine yer verildi. Çekya fabrikası, tam bir ay boyunca üretim yapmayacak.

Toyota, Çekya'da Yaris üretimi yapıyordu

Toyota Yaris

Toyota'nın Çekya'daki fabrikası, 2021 yılında 180 milyon euroluk yatırım ile ciddi bir revizyon geçirdi. Bunun doğal bir sonucu olarak da fabrikadaki üretim, 2022'de 202 bin 255 olarak kayıtlara geçti. Bu rakam, Çekya fabrikasındaki üretimin yüzde 35 arttığı anlamına geliyordu. Ancak yeni karar sonrası fabrikadaki üretim kapasitesi sekteye uğramış olacak. 

Toyota'nın Çekya fabrikası, daha çok şehir otomobillerine odaklanan bir üretim merkezi. Bu bağlamda; fabrikanın Türkiye'de de satan Yaris modeli için üretim yaptığı zaten biliniyor. Ayrıca Aygo X isimli küçük crossover da bu fabrikada üretiliyordu. Eğer Toyota Yaris satın almak gibi bir planınız var ise bu planı birkaç ay ertelemek zorunda kalabilirsiniz.

Toyota Aygo X

Bu arada; bileşen ve parça sıkıntısının temel nedeninin COVID-19 pandemisi olduğunu belirtelim. Hatırlayanlarınız olacaktır; pandeminin başlaması ile tedarik zincirleri arasında ciddi kesintiler yaşandı ve o kesintilerin etkileri bugünlerde bile kendini gösteriyor. Otomotiv sektörünün ne zaman normale döneceği ise henüz bilinmiyor.

Toyota'nın Ocak 2023 fiyatları için:

Kaynak : https://tr.motor1.com/news/633068/toyota-tedarik-zinciri-uretim/
3
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
1
0
0
0