e-Devlet Üzerinden Tramer Sorgulama Nasıl Yapılır?

11
6
2
1
0
Tramer sorgulama işlemi ikinci el araç almak isteyen vatandaşlarımızın en çok başvurduğu işlemlerden birisidir. Peki bu işlem nasıl yapılır? Birlikte göz atalım.

Trafikte aktif olarak yer alan bir araca sahip her vatandaş için tramer sorgulama işlemleri büyük önem taşıyor. Araca ait trafik poliçesi ve hasar bilgilerini içeren bu özel rapora, bir süredir e-Devlet üzerinden ulaşmak mümkün. Peki tramer ne demek, sorgulama işlemlerini hızlıca nasıl yapabilirsiniz?

Eğer aracınızın sağlığını ve teknik yeterliliğini resmi evraklarla görmek istiyorsanız, muhakkak tramer sorgulama işlemini düzenli olarak yapmalısınız. Ayrıca ikinci el otomobil alım-satım işlemlerinde de tramer sorgusu, önemli bir etken.

Tramer Nedir?

tramer sorgulama

Araç fiyatlarının bir hayli yükseldiği bu dönemlerde vatandaşlarımızın ikinci el piyasasına yönelimi de artıyor. Daha önce tramer diye bir şey duymadım diyenler için açıklayalım. Nedir bu “Tramer açılımı” derseniz, Tramer “Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi” kurumunun kısaltmasıdır. Bu kurum aracılığı ile araçlara ait tüm sigorta bilgileri toplanır.

Bir araçla ilgili bilgi almak isteyen kişiler bu sistem sayesinde aracın ne zaman, nasıl bir kazaya karıştığını ve hasarın ücretini, hatta aracın kaç kez el değiştirdiğini dahil öğrenebiliyorlar. Yani bir araç siz satın almadan önce hasar aldıysa bu sistem sayesinde öğrenebilirsiniz.

Tramer Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

tutanak sorgulama

Tramer kaydı sorgulama son derece kolay bir işlem. Bunun için 2 yol mevcut, birisi e-devlet üzerinden diğeri ise SMS aracılığı ile sorgulama. Yazdıklarımızı dikkatle okuduğunuz takdirde kolay bir şekilde plakasını yazdığınız araç ile ilgili tramer bilgilerine ulaşabileceksiniz.

E-Devlet Üzerinden Tramer Sorgulama nasıl yapılır?

 • Öncelikle buraya tıklayarak e-devlet sayfasına giriş yapın.
 • Açılan sayfadan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” kısmına tıklayın.
 • e-Devlet hesabınız ile giriş yapın (e-Devlet şifreniz yoksa en yakın PTT şubesine giderek edinebilirsiniz).
 • Karşınıza Trafik Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama ekranı gelecek.
 • Aracın plakasını girip, Sorgula butonuna tıklayın.
 • Girdiğiniz plakaya sahip olan aracın bilgileri, resmi evraklarla birlikte karşınıza çıkacak.
 • Dilerseniz bu belgeler e-barkodlu şekilde indirebilir, resmi işlerde güvenle kullanabilirsiniz.

SMS İle Tramer Sorgulama:

 • Telefonunuzun SMS (Mesajlar) uygulamasını açın.
 • Aracınızın plakasını birleşik şekilde (34XXX124) şeklinde mesaj bölümüne yazın.
 • Mesajınızı 5664 numarasına gönderin (Bu SMS sorgusunun ücreti 7 TL'dir).
 • Aynı numaradan bir süre sonra gelen yanıt SMS'i, aracınızın tramer sorgulama bilgilerini içerecektir.

Ancak şunu belirtelim ki şu an SMS ile tramer sorgulama tüm operatörler için 7 TL ücret alıyor. Hattınız faturalı ise bu tutar faturaya yansıyor, faturasız ise yeterli bakiye olması halinde sorgulama işlemini yapabiliyorsunuz.

tramer sorgulama sms

Dilerseniz aracın plakası yanı sıra aracın şasi numarası ile de sorgulama yapabilirsiniz. Böylelikle aracın plakası değiştirilmişse, plaka ile sorgulanan tramer bilgilerinde çıkmama ihtimali olan kazaları kesin şekilde görmüş olursunuz. Yani şasi numarası ile sorgulamak aslında daha mantıklı.

Şasi numarası ile SMS yoluyla Tramer sorgulama nasıl yapılır?

Şasi numarası ile sorgulama için de SMS kısmına “HASAR” yazıp boşluk bırakıp “S” yazıp bir boşluk daha bırakıp şasi numarasını giriyoruz (HASAR S 99ABC12345) ve yine 7 TL karşılığında SMS şeklinde bilgilere ulaşıyoruz. İkinci el araç almadan önce mutlaka tramer sorgulama işlemini yapmanızı öneriyoruz, aldığınız araç ile ilgili tüm bilgileri edinmek sizin için her zaman en sağlıklısı olacaktır.

11
6
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
11
6
2
1
0