Bir Twitch Yayıncısı, Elden Ring’i Sadece Sesli Komutla Bitirdi (Biz Daha Kontrolcüyle Bitiremiyoruz)

14
1
1
1
0
Bir Twitch Yayıncısı, Elden Ring’i Sadece Sesli Komutla Bitirdi (Biz Daha Kontrolcüyle Bitiremiyoruz)
Sharon "Larxa" Larx isimli bir Twitch yayıncısı, 2022 yılının oyunu olarak seçilen Elden Ring'i sadece sesli komutla baştan sona oynayarak bitirdi.

Oyun sektöründe yıllardır süren bir “klavye-fare mi yoksa kontrolcü mü?” kavgası devam ediyor. Ancak son zamanlarda ortaya çıkan teknolojilere bakacak olursak bu kavga çok yakında “düşünce gücü mü sesli komut mu?” kavgasına dönüşebilir.

Hatırlarsanız geçtiğimiz aylarda bir Twitch yayıncısı, EEG kullanarak beyin sinyalleriyle Elden Ring oynamayı başarmıştı. Geçtiğimiz günlerdeyse başka bir Twitch yayıncısı olan “Larxa” sadece sesli komut kullanarak Elden Ring’i baştan sona oynayıp bitirmeyi başardı.

Yakında tüm oyunları bu şekilde oynayabiliriz (belki)

Twitch yayıncısı olan Sharon Larx, geçtiğimiz gün Elden Ring’i baştan sona sadece sesli komutlarla bitirdiğini açıkladı. Oyunu baştan sona canlı yayında bitiren Larx, sürekli olarak ellerini masanın üzerinde tutarak da “hile yapmadığını” kanıtlamış oldu.

Ancak tabii ki Larx’ın kullandığı sistem beyin sinyalleriyle Elden Ring oynayan Perri Karyal’ın sisteminden biraz farklı. Hatırlarsanız Perri, oyunun büyük çoğunluğunu kontrolcü ile oynuyor ve sadece belirli saldırıları ve komutları beyin sinyallerini odaklayarak gerçekleştirebiliyordu. Bunun nedeniyse Perri’nin beyin sinyallerini odaklaması için en az birkaç saniye beklemesinin gerekmesiydi.

Ancak Larx’ın kullandığı sistem olan sesli komut sistemi çok daha basit bir şekilde çalışıyor. VoiceAttack ya da benzeri bir uygulama yardımıyla tuşlara sesli komut atayan Larx, sesli komutu söylediği anda o komutu gerçekleştirebiliyor. Bu da kendisine daha hızlı saldırma ve hareket etme imkanı tanıyor. Ancak tabii ki bu tarz yazılımları CS:GO, Valorant ya da Forza Horizon gibi yüksek tempolu ve anlık hareket gerektiren oyunlarda kullanamayacağınızı da belirtelim.

Oyun dünyası her geçen gün beyin sinyalleri, sanal gerçeklik ve sesli komut gibi teknolojilerle gittikçe zenginleşirken sıradaki “çağ açacak” teknolojinin ne olacağıysa merak konusu.

Kaynak : https://www.polygon.com/23641516/elden-ring-malenia-voice-command-mod-throat-lord
14
1
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
14
1
1
1
0