XBOX Game Pass’te Oynayabileceğiniz, Uykularınızı Kaçıracak En İyi 10 Korku Oyunu

15
2
1
0
0
XBOX Game Pass’te Oynayabileceğiniz, Uykularınızı Kaçıracak En İyi 10 Korku Oyunu
Oldukça uygun fiyata 100 adetten fazla Xbox ve PC oyununa erişim sağlayabildiğiniz Xbox Game Pass servisi, özellikle ülkemizde büyük bir popülerliğe sahip. Halihazırda Game Pass aboneliği olan veya yeni abone olan, olmayı düşünen tüm oyuncular için hazırladığımız bu listede Xbox Game Pass kütüphanesinde yer alan en iyi 10 korku oyununa göz atıyoruz.

Microsoft tarafından Xbox ve PC oyuncuları için sunulan Xbox Game Pass servisi, temelinde aylık veya yıllık sistemi ile çalışıyor ve oyunculara her ay içerisine yeni oyunlar eklenen geniş bir kütüphaneden faydalanma hakkı tanıyor.Özellikle ülkemizde uzun süreden beri güncellenmeyen fiyatıyla ilgi çekmeye devam eden Game Pass servisine yeni abone olan veya olmayı düşünen bir kullanıcı olabilirsiniz

Bu sebepten dolayı kütüphanede yer alan oyunları araştırıyor olabilirsiniz. Korku oyunlarıyla da aranız iyiyse bu içeriğimiz tam size göre. Bu liste içeriğimizde Xbox Game Pass aboneliğinizle oynayabileceğiniz en iyi 10 korku oyununa göz atıyoruz. İçeriğe geçmeden hatırlatmakta fayda var ki bu liste bir sıralama içermiyor. Onuncu oyun ile birinci oyun arasında bir fark yok. Sadece en iyi 10 sıralanıyor ve sıralama tamamen rastgele. Uyarımızı da yaptıysak listemize geçebiliriz. Herkese keyifli okumalar.

Xbox Game Pass en iyi 10 korku oyunu:

Kızını kurtarmaya çalışan dedektif bir babanın hikayesi: The Evil Within 2

 • Çıkış Tarihi: 13 Ekim 2017
 • Geliştirici: Tango Gameworks
 • Platformlar: PlayStation 4, Xbox One, PC
 • Metacritic Puanı: 80

Geliştirici Tango Gameworks ve yayıncı Bethesda tarafından piyasaya sürülen The Evil Within'in ikinci oyunu 13 Ekim 2017'de çıktı. Microsoft’un Bethesda satın alımının ardından Xbox Game Pass kütüphanesine kalıcı olarak eklendi. Oyunu dedektif Sebastian Castellanos olarak oynuyoruz. Her şeyini kaybeden dedektif, bu oyunda kızını kurtarmak için korkunç STEM dünyasına yeniden giriyor. Üçüncü Şahıs Nişancı yani TPS bakış açısından oynadığımız oyunda ürkütücü düşmanlarınızdan kaçabilir, saklanabilir, onlara tuzak kurabilir veya sınırlı sayıda mermi ile silahlarınızla cesurca savaşabilirsiniz. Ana hikaye howlongtobeat verilerine göre yaklaşık 12-13 saat sürmekte. The Evil Within 2, özellikle hikayesi ve sunduğu gergin atmosfer sayesinde büyük beğeni toplamayı başarmıştı. Ayrıca Game Pass aboneliğinizle ilk oyun olan The Evil Within'i oynama fırsatına da sahipsiniz. Seriyi tamamen Game Pass aboneliğiniz ile bitirebilirsiniz.

Uzaylı istilasına uğramış bir uzay gemisinde geçen ürpertici bir hikaye: Dead Space

 • Çıkış Tarihi: 3 Ağustos 2010
 • Geliştirici: Visceral Games
 • Platformlar: PlayStation 3, Xbox 360, PC
 • Metacritic Puanı: 86

Geliştirici Visceral Games ve yayıncı Electronic Arts tarafından yayınlanan Dead Space, ilk oyunuyla 3 Ağustos 2010'da çıkış yaptı. Oyunda kaynakları tükenen dünya için uzayda kaynak arayan gemilerden biri olan USG Ishimura maden gemisinin dünyayla bağlantısı kesiliyor. Bir sistem mühendisi olan ana karakterimiz Isaac Clarke, bu gemiyi araştırmakla görevlendiriliyor. Karakterimiz gemiye geldiğinde her şey için çok geç olduğunu fark ediyor ve Necromorphic adlı uzaylı istilası gemiyi ele geçirdiğini öğreniyor. Bu katliamın ortasında hayatta kalmaktan ve dar tüneller ve korkunç uzaylılarla savaşmaktan başka seçeneği yok. İlk oyunun dışında diğer 2 oyunu da şiddetle tavsiye ediyoruz. Xbox Game Pass Ultimate'a dahil olan EA Play aboneliği ile tüm seriyi oynama fırsatına sahipsiniz. Seride yer alan oyunların yaklaşık 11-12 saat süren ana hikayeleri bulunuyor. Özellikle gerilimin sürekli tavan yaptığı ve korkutucu bir atmosferin olduğu bir TPS korku oyunu arıyorsanız Dead Space’in tam size göre olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Korkunç uzaylılarla dolu bir istasyonda tek başınıza kaldığınız Alien Isolation:

 • Çıkış Tarihi: 7 Ekim 2014
 • Geliştirici: The Creative Assembly
 • Platformlar: PlayStation 3, PlayStation 4, Xbox 360, Xbox One, PC, Linux, Android, iOS, MacOS
 • Metacritic Puanı: 81

Geliştirici The Creative Assembly ve yayıncı SEGA tarafından yayınlanan Alien: Isolation, ilk çıkışını 7 Ekim 2014'te yaptı. Oyunun hikayesine göre kaybolan ticari uzay aracı Nostromo'nun ortadan kaybolmasından 15 yıl sonra, gemi hakkında yeni bilgiler elde ediliyor. Kayıp mürettebat üyelerinden Elle Ripley'in kızı Mühendis Amanda Ripley, annesini bulma umuduyla keşif ekibiyle birlikte yola çıkmaya karar veriyor. Ekibin amacı ise Sivastopol istasyonuna ulaşmak ancak yolda bir kaza oluyor ve Amanda ekipten ayrı düşüyor. Silahsız ve tek başına Amanda, işlerin iyi gitmediği korkunç bir istasyonda korkunç uzaylılara karşı hayatı için savaşmak zorunda kalıyor. Oyunun ana hikayesi yaklaşık 17-18 saat sürüyor. Çıktığı dönemde PC Gamer 2014 Yılın Oyunu ödüllerini kazanan bu oyuna göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Left 4 Dead geliştiricilerinden bir co-op oyunu: Back 4 Blood

 • Çıkış Tarihi: 12 Ekim 2021
 • Geliştirici: Turtle Rock Studios
 • Platformlar: PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X/S, PC
 • Metacritic Puanı: 77

Geliştirici Turtle Rock Studios ve yayıncı Warner Bros Games tarafından piyasaya sürülen Back 4 Blood, ilk gün Game Pass servisinin içerisinde de yerini alarak 12 Ekim 2021'de çıkış yaptı. Oyunun geliştiricileri, Valve'nin popüler co-op korku oyunu serisi Left 4 Dead'in eski geliştiricilerinden oluşuyor. Left 4 Dead'den çok daha iyi grafiklere sahip bu oyunda, eskiden normal insan olan ama şimdi parazit bir yaratık türü olan Ridden’lar ile zorlu bir hayatta kalma mücadelesine girişiyoruz. Back 4 Blood, Left 4 Dead gibi co-op özelliği ile öne çıkıyor. Toplam 4 kişi olarak oynanabilen bu oyunu dilerseniz tek kişilik olarak botlar yardımıyla oynayabilirsiniz. Oyunda 8 adet farklı bağışıklara sahip ve özelleştirilebilir karakter bulunuyor. Birçok çeşit silah ve mühimmat kullanarak rakiplerinizi alt edebilirsiniz. Arkadaşlarınızla toplanıp Xbox Game Pass üyelikleriniz ile korku oyunu oynamak istiyorsanız Back 4 Blood tam size göre.

Alan Wake’in bitmeyen macerası: Alan Wake’s American Nightmare

 • Çıkış Tarihi: 19 Ekim 2021
 • Geliştirici: Remedy
 • Platformlar: Xbox 360, PC
 • Metacritic Puanı: 76

Ünlü geliştirici Remedy ve yayıncı Microsoft Studios tarafından yayınlanan Alan Wake's American Nightmare, 19 Ekim 2012'de piyasaya sürüldü. İlk Alan Wake'in yan oyunu olan oyunda, kötü karakter Mr.Scratch ile karşı karşıya geliyoruz. Mr.Scratch oyun boyunca bizi takip ediyor. Bizi ve tüm çevreyi bir kabusa sokuyor. Alan Wake’in kötü ikizi olarak oyunda yer alan ve tıpatıp karakterimize benzeyen Mr.Scratch bizi hiç mi hiç rahat bırakmıyor. Oyun Arizona'dan birçok bölgeyi içeriyor ancak mekanik ve oynanış ilk oyunla aynı. Wake'in düşmanlarını alt etmesi için el feneri kombinasyonuna ihtiyacı var. Bu oyun biraz daha aksiyon odaklı olsa da gerilim hissini iyi vermeyi başaran oyunlardan biri. Oyun 3 saatlik çok kısa bir hikayeye sahip olsa da özellikle ilk oyunu oynayanların mutlaka denemesi gereken bir oyun olduğunu söyleyebiliriz.

İki kardeşin gerilim ve hüzün dolu hikayesi: A Plague Tale: Innocence

 • Çıkış Tarihi: 14 Mayıs 2019
 • Geliştirici: Asobo Studio
 • Platformlar: PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X/S, PC
 • Metacritic Puanı: 81

A Plague Tale: Innocence, geliştirici Asobo Studio ve yayıncı Focus Entertainment tarafından 14 Mayıs 2019'da piyasaya sürüldü. Oyunda, genç Amicia ve küçük erkek kardeşi Hugo'nun engizisyon askerlerinden ve hiçbir zaman onları rahat bırakmayan korkunç sıçan sürülerinden kaçma maceralarına tanık oluyoruz. Bu sürülerden elimizdeki meşale yardımı ile kaçabiliyoruz ancak peşimizi kolay kolay bırakmıyorlar. Bunun yanında oyunda çözmemiz gereken bulmacalar da bizlere zorlu dakikalar yaşatıyor. Oyun genellikle bulmaca ve keşif mekaniği kullanıyor ve TPS perspektifinden oynanıyor. Gerilimi buram buram hissettiğiniz, macera ve keşif temalarının da yoğun olarak kullanıldığı bir hikaye istiyorsanız bu oyunun size göre olduğunu söyleyebiliriz. Game Pass aboneliğiniz ile bu iki kardeşin gergin ve hüzünlü hikayesine şahit olabilirsiniz. Ayrıca, oyunun ana hikayesinin yaklaşık 10 saat sürdüğünü de belirtelim. Devam oyunu A Plague Tale: Requiem’in de 18 Ekim 2022 tarihinde çıkacağını belirtelim. Yeni oyun çıkmadan önce bu oyunu bitirmenizi tavsiye ediyoruz.

Ses ve atmosferin doruk noktasına ulaştığı Hellblade: Senua’s Sacrifice

 • Çıkış Tarihi: 11 Nisan 2018
 • Geliştirici: Ninja Theory
 • Platformlar: PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X/S, Nintendo Switch, PC
 • Metacritic Puanı: 83

DMC Devil May Cry'ın geliştiricisi Ninja Theory tarafından geliştirilen ve yayınlanan Hellblade Senua's Sacrifice, 11 Nisan 2018'de piyasaya sürüldü. Oyunda, sürekli olarak garip ve iç karartıcı önseziler ve halüsinasyonlar gören Senua karakterinin gergin macerasına tanık oluyoruz. Viking çağında geçen oyunda Senua karakterimiz, ölü sevgilisinin ruhu için savaşmaya çalışıyor. Oyunun yapımında nörologlardan ve akıl hastalığı olan kişilerden destek alınmış, bu nedenle özellikle ses ve atmosfer oldukça başarılı bir şekilde tasarlanmış. Oyun, TPS perspektifinden oynanıyor ve daha fazla keşif, bulmaca tabanlı bir oynanış sunuyor. Bunun yanında özellikle 1-3 düşman sayısına kadar düşmanla savaştığımız bazı aksiyon sekansları da mevcut. Ana hikaye yaklaşık 7 saatte bitirilebiliyor. Oyunun grafikleri oldukça iyi ve atmosferi başarılı bir şekilde yansıtıyor. Serinin devam oyunu Hellblade II: Senua’s Saga geliştirilme aşamasında ve çıkış tarihi henüz belli değil. Yeni oyun çıkmadan önce Xbox Game Pass aboneliğinizle bu oyuna göz atmanızda fayda var.

Korkunç geçmişe sahip bir evde geçen Visage:

 • Çıkış Tarihi: 30 Ekim 2020
 • Geliştirici: SadSquare Studio
 • Platformlar: PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X/S, PC
 • Metacritic Puanı: 81

SadSquare Studio tarafından geliştirilen ve yayınlanan Visage, 30 Ekim 2020'de piyasaya sürüldü. Birinci Şahıs Bakış açısıyla oynanan bu korku oyununda büyük ve gizemli bir evi keşfediyoruz. Bu ev, içinde yaşayan ailelerin geçmişte birbirlerini öldürmelerine tanık olmuş durumda. Oyun boyunca birçok keşif yapıyoruz ve korkunç geçmişle yüzleşiyoruz. Oyunda hikaye, gerçeküstü görüntüler ve çeşitli detaylarla şekilleniyor ve yapımcılar oyunun alışılmadık derecede zor olduğunu belirtiyorlar. Oyunda özellikle Outlast ve Amnesia oyunlarında olduğu gibi hiçbir şekilde kendimizi savunamıyoruz. Yaklaşık 7 saat süren bu oyun, özellikle birinci şahıs bakış açısı ile oynadığımız korku oyunları arayan oyuncular için uygun olabilir.

Dishonored geliştiricilerinden FPS korku oyunu Prey:

 • Çıkış Tarihi: 5 Mayıs 2017
 • Geliştirici: Arkane Studios
 • Platformlar: PlayStation 4, Xbox One, PC
 • Metacritic Puanı: 82

Dishonored serisi ile oldukça popüler olan geliştirici Arkane Studios ve yayıncı Bethesda'nın aksiyon-korku oyunu Prey, 5 Mayıs 2017'de piyasaya çıktı. Prey'de Talos 1 adlı uzay istasyonunda uyanan bir karakteri yönetiyoruz. Ana karakterimiz 2032'de kendini bir deneyde denek olarak kullanılırken buluyor. Ama bilmediği korkunç bir durum var ki deney kontrolden çıkmış ve uzay istasyonu uzaylı yaratıklar tarafından işgal edilmiş durumdadır. FPS perspektifinden oynanan oyunda ilerledikçe, Talos 1 ve bu deneyin gizemlerini ortaya çıkarıyor ve yaratıklarla savaşıyoruz. Oyunda birçok silah ve yetenek var. Mantıklı oynayarak uzaylıları yok etmeniz ve gizemleri çözmeniz gerekiyor. Oyunun ana hikayesi yaklaşık 16 saat sürüyor. FPS korku oyunu arayanlar Prey'e bakabilir.

Arkadaşlarınızla birlikte bir katil dört kurbanı yönetebileceğiniz Dead by Daylight:

 • Çıkış Tarihi: 23 Haziran 2017
 • Geliştirici: Behavior Interactive
 • Platformlar: PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X/S, Nintendo Switch, PC
 • Metacritic Puanı: 71

Behavior Interactive tarafından geliştirilen ve yayınlanan Dead by Daylight, 23 Haziran 2017 tarihinde piyasaya sürüldü. Oyunu arkadaşlarınızla birlikte 1 katil ve 4 kurban olarak toplam 5 kişi online olarak oynayabilirsiniz. Her karakterin benzersiz açılabilir avantajlı özelliklerini kullanarak çeşitli stratejiler geliştirebilirsiniz. Ayrıca oyunda birçok karakter ve kozmetik öğe bulunuyor. Arkadaşlarınızla çevrimiçi bir korku oyunu yaşamak istiyorsanız Dead by Daylight bakmanız gereken oyunlardan birisi diyebiliriz. Xbox Game Pass abonelikleriniz ile bu oyunu arkadaşlarınızla birlikte oynama imkanına sahip olabilirsiniz.

Bu yazımızda Xbox Game Pass sisteminde oynayabileceğiniz en iyi 10 korku oyununu sizler için derledik. Sizler de bu oyunlar hakkındaki görüşlerinizi veya farklı oyun önerilerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

15
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
15
2
1
0
0