Google, Görsel Arama Sonuçlarında Yeni Bir Etiket Daha Kullanmaya Başlıyor

12
3
3
1
0
Son zamanlarda görsel arama sonuçlarını daha da zenginleştiren ve bilgilendirici hale getiren Google, bu konuda bir yenilik daha yaptı. Şirket, bundan sonra arama sonuçlarında lisanslanabilir görselleri bir etiketle belirtecek.

Günlük hayatımızda ya da yaptığımız çeşitli sunumlarda ve projelerde gerekli olan görselleri bulmak için Google Görseller kısmını kullanıyoruz. Ancak Google görseller sonucunda çıkan tüm görseller, özellikle ticari projelerde kullanılamıyor. Google, bu tür projelerde kullanılabilecek görsellerin bulunabilmesini çok daha kolay hale getiriyor.

Arama devi, eğer ki yayıncısı ya da o görselin üreticisi lisans bilgilerini vermişse görsel aramaları sonucunda "lisanslanabilir" (licensable) etiketini gösterecek. Bir görseli seçtiğinizde eğer ki Creative Commons altındaysa ve ücretsiz olarak kullanılabiliyorsa lisanslama detayları için bir bağlantı bulunacak.

Google Görseller'de lisanslanabilir etiketi gösterilecek

google lisanslanabilir görsel sonuçları

Görsel, büyütmek için açıldığında telif hakkı ve görselin yaratıcısı da gösterilecek. Eğer ki görselin yayıncısı, fotoğrafın nasıl satın alınabileceğiyle ilgili Google'a bilgi sunmuşsa görselin satın alınabileceği stok fotoğraf sitesi ya da ödemenin yapılacağı kaynağa yönlendiren bir bağlantı bulunacak.

Google'a bir kelime yazıp çıkan tonlarca görsel arasından lisanslanabilir olanını bulmak bir hayli zor olduğundan şirket, bu konuda işleri kolaylaştıracak bir filtre bulunuyor. Eğer ki sadece lisanslanabilir görselleri aramak istiyorsanız görsel arama sonuçlarında araçlara tıklayıp kullanım hakları kısmına gelerek Creative Commons lisansları filtresini seçebilirsiniz. Ayrıca buradan ticari ve diğer lisanslar filtresi de seçilebilir.

google görseller kullanım hakları filtresi

Google, lisanslanabilir etiketi özelliği için görsel içeriği üreticileri ve stok fotoğraf tedarikçileriyle iş birliğine gitti. Getty Images & iStock by Getty Images Kıdemli Başkan Yardımcısı Ken Mainardis, Google'ın bu yaklaşımının lisanslı görsellerin kullanım değerlerini daha görülebilir hale getireceğini umut ettiklerini söyledi.

Google, görsel arama sonuçlarını daha zengin ve daha bilgilendirici hale getirmeye devam ediyor. Şirketin görsel arama sonuçlarında görsellere yemek tarifi, ürün ya da video etiketi koyduğunu şubat ayında sizlere aktarmıştık. Şimdi bunların arasına lisanslanabilir etiketi de katıldı.

Kaynak : https://www.engadget.com/google-images-licensable-160019561.html
12
3
3
1
0
Emoji İle Tepki Ver
12
3
3
1
0