Bu Yıl Türkiye'de Her 1000 Kişiden Sadece Altısı 'Sıfır' Otomobil Alabildi

19
3
3
0
0
Gazeteci Emre Özpeynirci, Türkiye'nin 2022'deki otomobil pazarına ışık tuttu. Fakat ışığın tutulduğu yerde pek de güzel bir sonuç çıkmadı...

Araç fiyatları her geçen gün yükselmeye devam ederken, pek çoğumuz bir araba sahibi olma hayaline çoktan veda ettik. Günümüzde 300 bin TL’nin altında sıfır otomobil bulmak imkânsız hale gelmişken, bugün bu durumun nasıl yansıdığıyla ilgili çarpıcı veriler geldi.

Gazeteci Emre Özpeynirci, bugün paylaştığı köşe yazısında Türkiye’nin otomobil satışlarında Avrupa ülkelerinin ne kadar gerisinde kaldığını gösterdi. Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında listede sondan ikinci sırada yer aldı.

Avrupa'da kişi başına en az otomobil alan ülke Bulgaristan

araç satın alma

Paylaşılan verilere göre 2022 yılının Ocak - Kasım döneminde her 1000 kişiden sadece 6’sı sıfır otomobil alabildi. Bu sayı ile Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında sondan ikinci sırada yer buldu. Listenin sonunda yer alan ülke ise 3,8 ile Bulgaristan oldu.

Bulgaristan’ın listede son sırada almasının sebebi ise 2. el otomobil ithalatı yapmasıydı. Listenin başında yer alan ülke ise 62,3 ile Lüksemburg idi.

Özpeynirci, yüksek vergi dilimine de isyan etti:

emre özpeynirci

“Şimdi asıl konumuza gelelim. Bildiğiniz gibi yapılan matrah güncellemesi geçen sene Ağustos öncesinde %45-50 dilime giren pek çok modeli kapsamadığı gibi bu modeller şu anda %80’lik ÖTV diliminden satılıyor.

Her fırsatta bayileri, galerileri fırsatçılık yapmakla itham edip, hatta “Stokunda araç var” diye ceza kesme gibi tedbirlerden bahsedilirken, Maliye’nin “Zaten araç yok” diyerek araçların neredeyse tamamının %80’lik dilimde satılmasına ses çıkartmaması ilginç değil mi?”

19
3
3
0
0
Emoji İle Tepki Ver
19
3
3
0
0