• Anasayfa
  • Yaşam
  • Kredi Kartı Taksit Sayısı Sınırı Düşürüldü

Kredi Kartı ile Alışverişlerde Maksimum Taksit Sayısı Sınırı Düşürüldü

193
21
2
2
1
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), kredi kartlarının taksit uygulamaları ile araç kredilerindeki vade uygulamasında değişikliğe gitti. Kurum tarafından yapılan açıklamalara göre vatandaşlar, artık bir şey satın alırken borcunu daha kısa sürede ödemek zorunda olacak.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), kredi kartları ile taşıt kredilerinin vade sınırlarında değişiklik yapıldığını açıkladı. Kurum tarafından yapılan açıklamalarda, mobilya, altın, elektronik ürün, beyaz eşya ve taşıt kredilerinde uygulanan vade süreleri düşürüldü. Buna göre artık vatandaşlar, taksitle aldıkları ürünlerin borçlarını daha kısa sürede ödemek zorunda kalacaklar.

Konuyla ilgili yapılan açıklamalara göre vatandaşlar artık, mobilya ve elektronik eşya alırken en fazla 9 ay taksit yapabilecek. Kuyum harcamalarındaki maksimum vade sayısı ise 3 ay olacak. 5.000 liraya kadar bir televizyon satın almak isteyen tüketiciler ise artık en fazla 9 taksit yapabilecek. Bu tutarın üzerinde satın alınacak televizyonlar için maksimum taksit sayısı ise 4 ay olacak.

Zaten alamıyorduk ama olsun: Otomobil almak artık daha da zor

Taksit sayıları değişti

BDDK'nın yaptığı açıklamalara göre nihai değeri 120 bin TL ve altında olan araçlar, artık en fazla 48 ay vade ile satın alınabilecek. Nihai değeri 120.001 TL ila 300 bin TL aralığındaki araçlar ise en fazla 36 ay kredi ile satın alınabilecek. Benzer bir şekilde nihai değeri 750 bin TL'ye kadar olan araçlar 24 aya kadar, 1 milyon 500 bin TL'ye kadar olan araçlar ise 12 aya kadar borçlanarak satın alınabilecek.

Bu arada, taşıtlara verilecek kredi oranları da değişmiş durumda. BDDK, nihai değeri 120 bin TL'ye kadar olan araçlar için uygulanan oranın sabit kalmasına vermiş olsa da 300 bin TL'ye kadar olan araçlar için artık en fazla yüzde 50 oranında kredi çekilebilecek. 750 bin TL'ye olan araçlardaki borçlanma oranı yüzde 30 olarak belirlenirken, 1 milyon 500 bin TL'ye kadar olan araçlar için yüzde 20'si kadar kredi verilmesine karar verildi. Eğer fiyatı 1,5 milyon TL'den fazla olan bir araç alacaksanız, artık kredi çekemeyeceksiniz.

Kaynak : https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/son-dakika-bddkdan-kredi-karti-taksit-sayisina-duzenleme-41843760
193
21
2
2
1
Emoji İle Tepki Ver
193
21
2
2
1