Matrix'te Herkesin Neden Güneş Gözlüğü Taktığını Açıklayan Sağlam Teori

130
32
15
12
7
Bir Matrix hayranı, filmdeki güneş gözlüklerinin sırrıyla ilgili teori geliştirdi. Bu teori, Neo, Trinity ve Morpheus gibi karakterlerin neden daima güneş gözlüğü taktığını açıklıyor. Ancak teorinin doğruluğunu konuşmak, ne yazık ki pek de mümkün değil.

Sinemaseverler, 1999 yılında daha önce hiç karşılaşmadıkları bir yapımla karşılaşmışlardı. Bu yapım, aksiyon dolu sahnelerinden ziyade o güne kadar hiç görülmemiş efektleriyle milyonlarca sinemaseveri peşinden sürükleyen "Matrix" efsanesiydi. Wachowski Kardeşler olarak bilinen yönetmenler tarafından ele alınan Matrix, bugün bile unutulmayarak adından söz ettirmeyi başarıyor.

Matrix efsanesi, gördüğü ilgiden sonra iki kez daha seyircilerin karşısına çıktı. Neo, Trinity ve Morpheus isimli karakterler, gerek hikayeleri gerekse kendilerine has tarzlarıyla fazlasıyla dikkat çekmişlerdi. Ancak o gün bugündür, bu karakterlerle ilgili merak edilen bir konu var; bu da Matrix'in efsane üçlüsünün güneş gözlükleriydi. Şimdi bir Matrix hayranı, karakterlerin güneş gözlükleriyle ilgili dikkat çeken teori geliştirdi.

Matrix

Matrix hayranları, takılan güneş gözlüklerinin aslında estetikten fazlası olduğuna inanıyorlardı. Haklıydılar da çünkü karakterlerimiz, gözlüklerini her koşul altında takıyorlardı. Yani bunun mutlaka farklı bir anlamı olmalıydı. İşte Matrix hayranı tarafından geliştirilen bir teori, neden böyle bir şeyin olduğunu sağlam bir şekilde açıklıyor.

Matrix hayranının teorisine göre özellikle Neo, Trinity ve Morpheus'un sürekli olarak güneş gözlüğü takıyor olmalarının nedeni, içerisinde bulundukları durumun farkında olmalarıydı. Yani bu karakterler, bir simülasyonunun içinde olduklarını biliyorlar, bunun için de güneş gözlüğü takıyorlardı. Güneş gözlüğü takmayanlar ise, bir simülasyon içinde olduklarından habersizlerdi. Yani filmdeki güneş gözlüklü karakterler, diğerlerinden ayrılmak için böyle bir şey yapmışlardı.

Matrix

Wachowski Kardeşler, projelerinde genellikle gizemli detaylara önem verirler. Hal böyle olunca da hiçkimse, Matrix'le bütünleşen güneş gözlüklerinin estetik amacıyla düşünmemişti. Ancak Matrix evrenindeki popüler güneş gözlüklerinin ne amaçla kullanıldıkları da bir türlü açıklanamadı. Belki de bir hayran tarafından geliştirilen son teori doğrudur ve Wachowski Kardeşler, gerçekten de bu teorideki gibi bir nedenle güneş gözlüğü detayını tercih etmişlerdir.

Kaynak : https://wegotthiscovered.com/movies/fan-theory-explains-matrix-wears-sunglasses/
130
32
15
12
7
Emoji İle Tepki Ver
130
32
15
12
7