NASA'nın Yeni Teleskobunu Taşıyan Uçak, Uçuş Sırasında Hasar Aldı!

8
7
2
0
0
NASA'nın teleskopunu taşıyan Boeing 747, Yeni Zelanda'da görev sırasında hasar gördü. Fırtına nedeniyle yaşanan olay, SOFIA isimli teleskopun zorunlu iniş yapmasına yol açtı. NASA, hasar tespit çalışmalarının sürdürüldüğünü açıkladı.

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), bundan bir süre önce SOFIA olarak isimlendirdiği bir teleskopu kullanıma geçirmişti. Bu teleskop, bugüne kadar gördüklerimizden oldukça farklıydı. Çünkü SOFIA, aslında bir Boeing 747'ydi. Bu devasa yolcu uçağına Dünya'ya doğru gelen kızılötesi ışınları izlemek için ekipman yerleştiren NASA, 40 bin feette uçan uçakla gökyüzünün derinliklerini inceliyordu.

NASA'nın ekipmanlarıyla dolu SOFIA, son görevinde Yeni Zelanda semalarında uçuyordu. Ancak SOFIA'nın geçtiğimiz günlerde indirildiği ve uzunca bir süre de uçuş yapamayacağı açıklandı. Bunun nedeni, 18 Temmuz Pazartesi günü meydana gelen bir fırtınanın, uçağa zarar vermesiydi. NASA tarafından yapılan açıklamalarda, hasar tespit çalışmalarının devam ettiği ifade edildi.

Onarım tamamlanana kadar uçamayacak

NASA

Yapılan resmi açıklamada, şiddetli rüzgarın hem uçağın önüne hem de uçağın gövdesine yerleştirilen merdivenlere zarar verdiği belirtildi. Neyse ki kilometrelerce yüksekte kullanılan teleskopun havada olduğu süre zarfı boyunca, hiçbir mürettebata zarar gelmemişti

SOFIA, görevini tamamlamak üzereydi

NASA, SOFIA'yı Alman bilim insanlarıyla birlikte tasarlamış ve yıllardır da kullanıyordu. Geçtiğimiz yıl hazırlanan raporlara göre bir karar alan NASA yetkilileri, SOFIA'nın Eylül 2022 itibarıyla kullanılmamasına karar vermişlerdi. Yeni Zelanda semalarındaki misyon, bu dev teleskopun son görevlerinden biriydi. Ancak yaşanan fırtına, süreci sekteye uğratmış durumda. Yetkililer, Boeing 747'nin onarımdan sonra bir daha uçup uçmayacağına dair herhangi bir açıklamada bulunmadılar.

Kaynak : https://www.space.com/sofia-flying-telescope-damaged-in-storm
8
7
2
0
0
Emoji İle Tepki Ver
8
7
2
0
0